Metryka urodzeń Kuby Rozpruwacza (Aarona Mordki Koźmińskiego) w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie

W nawiązaniu do informacji medialnych o ustaleniu przez Brytyjczyków na podstawie badań DNA, iż słynny na cały świat seryjny morderca Kuba Rozpruwacz to polski imigrant Aaron Mordka Koźmiński urodzony w 1865 roku w Kłodawie, informujemy iż metryka urodzenia wyżej wymienionego znajduje się w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie, w zespole nr 54/838 – „Akta stanu cywilnego Okręgu Bóźniczego Kłodawa” pod sygnaturą nr 59 (strona 79, akt nr 21).
Co wynika z tego aktu, którego obraz cyfrowy zamieszczamy poniżej?

Otóż Aron Mordke Kozminski (tak zapisano w akcie) urodził się w mieście Kłodawie 11 września 1865 r. o godzinie 10 wieczorem, z ojca Abrama Józefa Kozmińskiego (krawca liczącego lat 44) i Gołdy z Łubnowskich, liczącej także lat 44. Akt urodzenia zgłosił  wspomniany ojciec (wyznanie: „starozakonny”) w obecności świadków: Lajzera Rzeszowskiego (kramarza lat siedemdziesiąt) i Jojki (Jakuba) Skowrońskiego (wyrobnika lat czterdzieści), obydwóch w Kłodawie zamieszkałych. Podpisy po hebrajsku.
Oprócz powyższego dokumentu, w zasobie Oddziału w Koninie Archiwum Państwowego w Poznaniu, w  zespole archiwalnym nr 54/18 „Akta miasta Kłodawa” znajduje się również zachowana księga ludności stałej (tom o sygnaturze 130, strony: 117-118) w której (na stronach 117-118) figuruje wpis dotyczący Arona Mordki Kozmińskiego (poz. nr 6) oraz 5 osób będących niewątpliwie jego rodzeństwem. Aron Mordka Kozmiński jest odnotowany jako najmłodszy z rodzeństwa, kawaler, pochodzenia mieszczańskiego, wyznania judaistycznego, zawód (sposób utrzymania): krawiec.
Również obraz cyfrowy stron księgi ludności stałej zawierającej wyżej wymienione wpisy zamieszczamy poniżej.