100. rocznica wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie – fotorelacja

10 lipca br. w Koninie odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w mieście. 

W niedzielę 10 lipca 1921r. w Koninie przebywał z kilkugodzinną wizytą Naczelnik Państwa i Pierwszy marszałek Polski Józef Piłsudski. Głównym powodem wizyty był udział w uroczystości poświęcenia i wręczenia sztandaru 18 Pułkowi Piechoty, którego garnizonem był wówczas Konin. – wspomina Piotr Rybczyński, kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie.

Z okazji 100-lecia powstała książka „Dzień historyczny. Wizyta marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie”, której autorem jest dr Piotr Grzelczak, urodzony w Koninie historyk i pracownik poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Książka została zaprezentowana podczas sobotniego spotkania w sali UM. Publikacja zawiera kilkadziesiąt zdjęć wraz z opisem sytuacji i atmosfery związanej z przyjazdem Naczelnika Państwa do naszego miasta.

Zaproszeni goście złożyli także kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przed konińskim ratuszem oraz pod krzyżem na błoniach przy Wale Tarejwy.

Obchody zakończyły się koncertem Orkiestry Dętej PAK KWB Konin oraz pokazem historycznych zdjęć na budynku urzędu.  

Organizatorami obchodów 100. rocznicy wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie byli: Miasto Konin, Poznański Odział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Okręgowe w Koninie.

Fotografie: www.konin.pl, Towarzystwo Przyjaciół Konina
Źródło: www.konin.pl