Aktualności

Archiwum Państwowe w Poznaniu i Oddziały nieczynne do odwołania!

 Szanowni Państwo,

W związku z wdrożeniem II etapu znoszenia nakazów i zakazów, wynikających ze stanu epidemii, zapowiedzianymi w dniu 28 kwietnia przez Prezesa Rady Ministrów, a także komunikatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Rekomendacjami Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowe w Poznaniu rozpoczęło przygotowania do stopniowego odstępowania od wprowadzonych ograniczeń w swej działalności, zwłaszcza w zakresie kontaktów z innymi podmiotami oraz załatwiania interesantów i użytkowników zasobu archiwalnego, w sposób gwarantujący, zarówno pracownikom, jak i użytkownikom archiwum, maksymalnego bezpieczeństwa.

Analogicznie, jak do tej pory preferowaną formą kontaktu Państwa z Archiwum jest droga elektroniczna, za pomocą następujących adresów: archiwum@poznan.ap.gov.pl, gniezno@poznan.ap.gov.pl, konin@poznan.ap.gov.pl, pila@poznan.ap.gov.pl oraz telefoniczna pod numerami: 61 852 46 01 (centrala Archiwum w Poznaniu), 61 426 18 17 (Oddział w Gnieźnie), 63 242 92 77 (Oddział w Koninie), 67 349 16 18 (Oddział w Pile).

Informując o powyższym, zachęcamy Państwa także do korzystania z naszego zasobu archiwalnego na stronach www.szukajwarchiwach.gov.pl i www.szukajwarchiwach.pl, profilu Archiwum na portalu społecznościowym Facebook oraz na stronie internetowej naszej instytucji. Wykaz materiałów, w postaci informacji o zespołach i sygnaturach określonych jednostek posiadających skany i udostępnionych w Internecie, dostępny jest również na naszej stronie internetowej: www.poznan.ap.gov.pl (Menu; Zbiory on-line).

Dokładną datę umożliwienia Państwu bezpośredniego korzystania z materiałów archiwalnych oraz zmodyfikowane warunki  zostaną ustalone i podane do wiadomości w możliwie krótkim terminie. Raz jeszcze bardzo prosimy i zachęcamy do śledzenia na bieżąco publikowanych w mediach elektronicznych przez nas komunikatów  w tych sprawach.

                                                                                      

***

W związku z związku z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ZDROWIA z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego informujemy, że od 16 marca 2020 r. do odwołania Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Oddziały Zamiejscowe w Gnieźnie, Koninie i Pile nie przyjmują interesantów zewnętrznych. Odwołujemy również wszystkie spotkania, szkolenia, konferencje i posiedzenia, które miały odbyć się w naszym Archiwum w tych dniach.

Tak, więc bardzo prosimy o stosowanie komunikacji elektronicznej i telefonicznej jako alternatywy dla bezpośredniego kontaktu. Prosimy zatem o kierowanie spraw na adresy poczty elektronicznej lub za pośrednictwem skrzynki Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP. Dokumenty wymagające zachowania formy papierowej prosimy przesyłać we wskazanym okresie za pośrednictwem poczty tradycyjnej. Osobiste doręczanie i składanie dokumentów jest możliwe w godzinach pracy urzędu, od 7.00 do 15.00, w siedzibie przy ul. 23 Lutego 41/43 w Poznaniu, niemniej – dla wspólnego bezpieczeństwa – apelujemy o ograniczenie tego typu wizyt.

Ponadto przypominamy , że od dnia 12 marca 2020 r. wszystkie czytelnie Archiwum (Poznań, Gniezno, Konin, Piła) będą zamknięte aż do odwołania. 

Za powyższe utrudnienia bardzo przepraszamy i dziękujemy za okazane zrozumienie.

***

Informujemy, że z przyczyn technicznych część zespołów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu została wyłączona z udostępniania do odwołania. Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.

Lista zespołów wyłączonych z udostępniania do pobrania

Apel Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych do kierujących jednostkami organizacyjnymi

Ze względu na obowiązujący w Polsce od początku marca br. stan epidemiologiczny spowodowany wirusem COVID-19, wszyscy zmuszeni zostaliśmy do przeorganizowania naszego dotychczasowego sposobu pracy. Wielu z Państwa podjęło szereg niestandardowych działań, zmierzających do zapewnienia w kierowanych przez Was jednostkach ciągłości wykonywania zadań w trybie pracy zdalnej, zagwarantowania ponadprzeciętnego bezpieczeństwa pracownikom, czy osobom zewnętrznym, które z jakichś względów musiały załatwiać sprawy osobiście w urzędzie. Wielu z Państwa zmuszonych zostało do czasowego zaniechania prowadzonej działalności. Wszystko to mogło mieć wpływ również na sposób zarządzania dokumentacją. Przebieg załatwiania spraw może być obecnie dokumentowany inaczej od sposobu przyjętego wcześniej.

Kierując do Państwa ten apel proszę, o  zwrócenie szczególnej uwagi na potrzebę trwałego zabezpieczenia dokumentacji obrazującej metody pracy, funkcjonowanie podległych Państwu jednostek organizacyjnych, sposobów realizacji zadań i zastosowania nowych narzędzi komunikacji elektronicznej, w tym wszelkich materiałów informacyjnych i procedur adresowanych do pracowników oraz podmiotów zewnętrznych z okresu objętego stanem epidemiologicznym.

Więcej „Apel Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych do kierujących jednostkami organizacyjnymi”

Życzenia wielkanocne

Poznań, Wielkanoc 2020 r.

Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy mają wyjątkowy charakter. W naszych sercach wiele niepokojów i lęków związanych z sytuacją pandemii. Trwamy w zatroskaniu o zdrowie własne i naszych bliskich. Jak nigdy wcześniej łączymy się z Ukrzyżowanym. Ufamy że Zmartwychwstały Chrystus okaże nam przychylność i z tego wielkiego zamętu oraz trwogi wyprowadzi wielkie dobro. Niech więc te święta będą pełne wiary i nadziei w jak najszybszy powrót do normalności, gdy bez przeszkód, w zdrowiu i radości będziemy mogli się spotykać nie tylko przy wielkanocnym stole. Niech też świąteczny czas dobrze nastraja i przynosi łaskę bliskości z bliskimi w oderwaniu od trosk codzienności.

Z  najlepszymi  życzeniami  i  pozdrowieniami  świątecznymi
Dyrekcja i Pracownicy Archiwum Państwowego w Poznaniu

53.5411.0.120Pisanki wielkanocne ze wsi Bluno, serbska nazwa wsi – Bluń, 1945-1950. Zespół Akademicki Związek Przyjaciół Łużyc „Prołuż”. Zarząd Główny w Poznaniu, sygn. 53/5411/0/120.

Lista skanów opublikowanych na Szukaj w Archiwach

Szanowni Państwo,

w ostatnich dniach na stronie www.szukajwarchiwach.gov.pl publikujemy zwiększoną liczbę skanów z naszego zasobu. Poniżej prezentujemy wyniki ostatniej publikacji (23.03 – 10.04.2020). Łącznie udostępnionych zostało ponad 169 tys skanów.

Tabele z odnośnikami przekierowującymi bezpośrednio do zespołów na Szukaj w Archiwach, w zakładce Zasób->Zasób online->Szukaj w Archiwach ze względu na prace techniczne na naszej stronie internetowej, zostaną zaktualizowane w najbliższym czasie.