Aktualności

Popołudnie z dokumentem – „Zamki w Wielkopolsce”

0001aZ okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Archiwów serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa na kolejną edycję „Popołudnia z dokumentem”. Tematem przewodnim spotkania będą „Zamki w Wielkopolsce”. Wydarzenie odbędzie się 7 czerwca 2019 r. w siedzibie Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu przy ul. Ks. I. Posadzego 2. Rozpoczęcie o godz. 13.

 

 

 

Harmonogram dostępny poniżej oraz do pobrania:

Więcej „Popołudnie z dokumentem – „Zamki w Wielkopolsce””

Archiwalia na wystawie w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Rok 2019 to czas kilku „okrągłych jubileuszy” ważnych zarówno dla Gniezna, jak i dla Kościoła gnieźnieńskiego. Dwieście lat temu miasto zostało zniszczone przez pożar, po którym jego niezmieniona od czasów lokacji forma, odeszła w bezpowrotną przeszłość. Przed stu laty miał miejsce w Gnieźnie pierwszy zjazd biskupów odrodzonego państwa, który ponownie połączył tytuł prymasa Polski z godnością arcybiskupów gnieźnieńskich. W roku 1949 odbył się ingres Stefana Wyszyńskiego do archikatedralnej bazyliki prymasowskiej, a w 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II przybył do Gniezna. Z tej okazji, w siedzibie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej otwarto wystawę „Wydarzenia z życia Kościoła gnieźnieńskiego i miasta Gniezna w perspektywie rocznic”.  Ponad połowa zgromadzonych na wystawie eksponatów ilustruje dziewiętnastowieczną odbudowę miasta po pożarze, w wyniku której powstał ośrodek w niemalże całkowicie odmienionym kształcie. Prezentowane plany i rysunki architektoniczne pochodzą z zasobów gnieźnieńskiego Oddziału i centrali Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Wystawa „Kolegium Jezuickie i Uniwersytet” w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

16 kwietnia 2019 r. w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu została otwarta wystawa, zatytułowana „Kolegium Jezuickie i Uniwersytet”. Przygotowano ją w ramach projektu „Trzy Filary Uniwersytetu Poznańskiego”. Otwarcia wystawy dokonali: prezes PTPN, prof. Andrzej Gulczyńskioraz wicedyrektor Muzeum Archeologicznego, dr Michał Brzostowicz. W otwarciu udział wziął również Prorektor UAM i Przewodniczący komitetu obchodów 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, prof. Tadeusz Wallas oraz dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu Henryk Krystek i dr Przemysław Wojciechowski.

Wystawę zorganizowano we współpracy z Archiwum Państwowym w Poznaniu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, oraz Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Więcej „Wystawa „Kolegium Jezuickie i Uniwersytet” w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu”

Godziny funkcjonowania Pracowni Naukowej w dniu 2 maja 2019 r.

Szanowni Państwo,

informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 7 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z 9 kwietnia 2019 r. w sprawie ustalenia dnia 2 maja 2019 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników administracji rządowej, Pracownia Naukowa tego dnia jest nieczynna.