Aktualności

Komunikat o funkcjonowaniu czytelni Archiwum Państwowego w Poznaniu i oddziałów

Szanowni Państwo,

Informujemy i przypominamy, że w czasie trwania stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego związanego z koronawirusem Covid-19 obowiązują szczególne zasady udostępniania materiałów archiwalnych w czytelniach, mające na celu zachowanie warunków bezpieczeństwa.  W związku z tym prosimy Państwa o zapoznanie się ze zaktualizowanymi zasadami udostępniania materiałów archiwalnych w Pracowniach Naukowych Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Jednocześnie informujemy, że część znajdujących się w zasobie naszego Archiwum w Poznaniu oraz Oddziałów w Koninie i Pile materiałów archiwalnych w postaci akt stanu cywilnego jest dostępnych w formie skanów na stronie Szukaj W Archiwach.

Wykaz wyżej wymienionych materiałów, w postaci informacji o zespołach i sygnaturach określonych jednostek posiadających skany i udostępnionych w Internecie, dostępny jest również na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Gala wręczenia Nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego – Poznań, 25 września 2020 r.

Trzecia edycja wyróżnienia dla archiwistów wielkopolskich! 

stanisław_nawrocki

 

Z okazji wkrótce przypadającego Dnia Archiwisty, 25 września br. w gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zostały już po raz trzeci wręczone Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego.

Ustanowiona 6 listopada 2017 r. Nagroda im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego, której organizatorem jest Wojewoda Wielkopolski we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowym w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, jest pierwszym tego typu wyróżnieniem w Polsce.

 

  Więcej „Gala wręczenia Nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego – Poznań, 25 września 2020 r.”

Symboliczny gest solidarności z Białorusinami

Z uwagą i dużym zrozumieniem obserwujemy rozwój wydarzeń na Białorusi, które mają miejsce dokładnie 40 lat od momentu narodzin „Solidarności” w Polsce. Wówczas otrzymywaliśmy liczne dowody wsparcia z zagranicy, które wzmacniały morale i dawały nadzieję. Mając powyższe na uwadze oraz odpowiadając na apel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza i Narodowego Centrum Kultury, w symbolicznym geście solidarności z naszymi sąsiadami Białorusinami, Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Oddziały Zamiejscowe w Gnieźnie, Koninie i Pile, w rozpoczynający się weekend wywieszają na ścianach frontowych swoich budynków historyczną flagę Białorusi i flagę Polski.

Komunikat dotyczący udostępniania materiałów archiwalnych z magazynu na ulicy Stawnej.

Ze względu na konieczność przeprowadzenia pilnych i koniecznych prac związanych z remontem klatki schodowej w wynajmowanym magazynie zewnętrznym, usytuowanym przy ul. Stawnej 10 w Poznaniu, od 7 do 18 września 2020 r., nie będą udostępniane materiały archiwalne przechowywane w tym magazynie. Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację i prosimy o zrozumienie.

Spotkanie archiwalne w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Poznaniu

Dnia 31 sierpnia 2020 r. pracownice Archiwum Państwowego w Poznaniu były z wizytą w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Poznaniu.

Małgorzata Kaczmarek, kierownik Pracowni Digitalizacji w Archiwum, opowiedziała krótko o historii metod reprograficznych oraz omówiła proces skanowania, przede wszystkim zabezpieczającego zasób archiwalny. Wystąpienie wzbogaciła prezentacją złożoną z fotografii i skanów, które obrazowały jej codzienną pracę.

Beata Karwalska, konsultant ds. Archiwów Rodzinnych Niepodległej, opowiedziała, jak tworzyć archiwum rodzinne i dlaczego jest to bardzo ważne zadanie dla każdego członka rodziny. Zademonstrowała również opakowania archiwistyczne, odpowiednie do bezpiecznego przechowywania archiwaliów w domu.

Młodzież z klasy fotograficznej wraz z wychowawcą Adamem Szukałą bardzo miło i z zainteresowaniem przyjęli pracownice Archiwum. Za zaangażowanie i zaproszenie na spotkanie, dziękujemy.

ARN_logo_wersja_podstawowa