Aktualności

XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu otwiera skarbnice polskich Archiwów Państwowych

h600

Zapraszamy do odkrycia historii Polski ukrytej w najstarszych dokumentach przechowywanych

w Archiwach Państwowych.

Wyjątkowa okazja do spotkania z historią w postaci kilkusetletnich oryginalnych dokumentów na wystawie w Archiwum Państwowym w Poznaniu.

Plansza 1

Więcej „XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu otwiera skarbnice polskich Archiwów Państwowych”

Udostępnianie materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Poznaniu

Uprzejmie informujemy, iż mając na uwadze poprawę sytuacji epidemicznej, Archiwum Państwowe w Poznaniu od 9 maja 2022 r. wprowadza zmiany w udostępnianiu materiałów archiwalnych w centrali Archiwum w Poznaniu oraz w Oddziałach w Gnieźnie, Koninie i Pile.

Zmiany dotyczą zwiększenia liczby użytkowników, którzy mogą jednocześnie przebywać w czytelniach:
– czytelnia Archiwum Państwowego w Poznaniu – 10 osób + 2 (czytnik mikrofilmów),
– czytelnia Oddziału w Gnieźnie                           – 7 osób,
– czytelnia Oddziału w Koninie                            – 7 osób,
– czytelnia Oddziału w Pile                                    – 7 osób.

Czytelnie będą otwarte w dni robocze od poniedziałku do piątku w Poznaniu  w godz. 8.00 – 14.00, natomiast w Gnieźnie, Koninie i Pile w godz. 8.30 – 14.30.

Nadal prosimy o zachowanie szczególnych „zasad obsługi PP. Użytkowników”, z którymi prosimy się zapoznać przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Poznaniu lub Oddziałów w Gnieźnie, Koninie i Pile, dostępnych na naszej stronie internetowej (www.poznan.ap.gov.pl): Więcej „Udostępnianie materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Poznaniu”

Wyłączenie z udostępniania części materiałów archiwalnych

Szanowni Państwo!

W związku z koniecznością wykonania niezbędnych prac remontowo – konserwacyjnych w magazynie przy ul. Sierocej, mających na celu likwidację skutków rozszczelnienia instalacji kanalizacyjnej, od 14 stycznia 2022 roku do odwołania wyłączone z udostępniania zostały materiały archiwalne z zespołów wyspecyfikowanych w załączonym wykazie.

Wykaz 

Za powyższe utrudnienia bardzo przepraszamy. Wyrażamy nadzieję, iż w kontekście dotychczasowej i przyszłej otwartości naszego Archiwum okażecie nam Państwo oczekiwane zrozumienie.

,,Formacje zbrojne samorządu szlacheckiego województw poznańskiego i kaliskiego w okresie panowania Jana Kazimierza 1648-1668″

Nakładem wydawnictwa DiG ukazała się monografia naukowa pracownika Archiwum Państwowego w Lublinie dr. Bartosza Staręgowskiego pt. ,,Formacje zbrojne samorządu szlacheckiego województw poznańskiego i kaliskiego w okresie panowania Jana Kazimierza 1648-1668″.

 

Okladka.ai

„Latem 1655 roku, gdy – zresztą od wtargnięcia do Wielkopolski i kapitulacji pospolitego ruszenia pod Ujściem – rozpoczęła się II wojna północna, bardziej znana jako potop szwedzki, [Wielkopolanie] jako jedni z pierwszych zorganizowali skuteczny ruch partyzancki i walczyli przeciwko najeźdźcy. Ich boje, w których odnosili liczne sukcesy, stały się inspiracją dla wojsk konfederackich wiernych królowi Janowi Kazimierzowi w całym kraju. Ostatecznie powstanie Wielkopolan, które trwało do 1657 roku, zakończyło się sukcesem i odzyskaniem całej dzielnicy wraz z Poznaniem. Jego uczestnicy stali się ważnym ogniwem armii Rzeczpospolitej Obojga Narodów, która zatriumfowała nad potężnym wrogiem z północy.”
www.swiatksiazki.pl

Więcej „,,Formacje zbrojne samorządu szlacheckiego województw poznańskiego i kaliskiego w okresie panowania Jana Kazimierza 1648-1668″”

Dzieje Osiedla Winiary w Gnieźnie – publikacja już w sprzedaży

obrazZ przyjemnością informujemy, że książkę Marka Szczepaniaka i Grażyny Tyrchan Dzieje Osiedla Winiary w Gnieźnie można od dziś nabyć w siedzibie gnieźnieńskiego Oddziału Archiwum Państwowego przy ul. Sobieskiego 20, w cenie 25 zł.  Ponieważ Archiwum nie jest placówką handlową, pracownicy proszą osoby chętne do dokonania zakupu o zgłaszanie się z odliczoną kwotą gotówki. Oferta jest ważna do wyczerpania nakładu.