Aktualności

Udostępnianie materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Poznaniu

Uprzejmie informujemy, iż mając na uwadze poprawę sytuacji epidemicznej, Archiwum Państwowe w Poznaniu od 9 maja 2022 r. wprowadza zmiany
w udostępnianiu materiałów archiwalnych w centrali Archiwum w Poznaniu oraz w Oddziałach w Gnieźnie, Koninie i Pile.

Zmiany dotyczą zwiększenia liczby użytkowników, którzy mogą jednocześnie przebywać w czytelniach:
– czytelnia Archiwum Państwowego w Poznaniu – 10 osób + 2 (czytnik mikrofilmów),
– czytelnia Oddziału w Gnieźnie                           – 7 osób,
– czytelnia Oddziału w Koninie                            – 7 osób,
– czytelnia Oddziału w Pile                                    – 7 osób.

Czytelnie będą otwarte w dni robocze od poniedziałku do piątku w Poznaniu  w godz. 8.00 – 14.00, natomiast w Gnieźnie, Koninie i Pile w godz. 8.30 – 14.30.

Nadal prosimy o zachowanie szczególnych „zasad obsługi PP. Użytkowników”, z którymi prosimy się zapoznać przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Poznaniu lub Oddziałów w Gnieźnie, Koninie i Pile, dostępnych na naszej stronie internetowej (www.poznan.ap.gov.pl): Więcej „Udostępnianie materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Poznaniu”

Wyłączenie z udostępniania części materiałów archiwalnych

Szanowni Państwo!

W związku z koniecznością wykonania niezbędnych prac remontowo – konserwacyjnych w magazynie przy ul. Sierocej, mających na celu likwidację skutków rozszczelnienia instalacji kanalizacyjnej, od 14 stycznia 2022 roku do odwołania wyłączone z udostępniania zostały materiały archiwalne z zespołów wyspecyfikowanych w załączonym wykazie.

Wykaz 

Za powyższe utrudnienia bardzo przepraszamy. Wyrażamy nadzieję, iż w kontekście dotychczasowej i przyszłej otwartości naszego Archiwum okażecie nam Państwo oczekiwane zrozumienie.

Podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

bez-korzeni-2-cover-strony

20 czerwca 2022 roku w Archiwum Państwowym w Poznaniu odbyła się uroczystość podsumowania wojewódzkiego etapu Konkursu Genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Organizatorami tego spotkania było Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Kaliszu, Archiwum Państwowe w Lesznie i Archiwum Państwowe w Poznaniu.
Wojewódzka Komisja Konkursowa spośród nadesłanych prac uczniów wybrała 3 finalistów oraz 3 wyróżnionych. Finalistami, którzy przeszli do etapu ogólnopolskiego Konkursu, zostali:

 • Jan Dawidowski ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojciecha Bogusławskiego w Suchym Lesie,
 • Martyna Samol ze Szkoły Podstawowej w Chojnie,
 • Julia Trzosek ze Szkoły Podstawowej w Dębnicy.

Wśród wyróżnionych w etapie wojewódzkim Konkursu, zostali:

 • Zofia Hankiewicz ze Szkoły Podstawowej w Chojnie,
 • Tomasz Dybowski ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pakosławiu,
 • Adam Kujawa ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adam Mickiewicza w Słupcy.

Organizatorzy postanowili uhonorować i nagrodzić wszystkich uczniów, finalistów i wyróżnionych, a także ich opiekunów, czyli nauczycieli za wsparcie i pomoc oraz ostateczne zgłoszenie i przesłanie pracy poprzez aplikację Cyfrowe Drzewo Genealogiczne. Na uroczystość zaproszeni zostali również członkowie rodziny uczniów, którzy otworzyli przed swoimi dziećmi archiwa rodzinne i podzielili się z nimi rodzinnymi wspomnieniami.
Zapraszamy na fotorelację z uroczystości.

Fotorelacja z obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów 2022

Archiwum Państwowe w Poznaniu po raz wtóry aktywnie wzięło udział w akcji promocyjnej związanej z uczczeniem Międzynarodowego Dnia (Tygodnia) Archiwów. W związku z powyższym odbyło się kilka następujących wydarzeń:

1. Czym zajmują się dziadkowie w Archiwum?

(więcej...)

W środę 8 czerwca 2022 r. gościliśmy w Archiwum ponad dwudziestoosobową grupę młodzieży klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich  w Zbąszynku. Pan Leszek Krajkowski, jako dziadek jednego z uczniów, wspólnie z Pracownikami Archiwum, zaprezentował wybrane materiały archiwalne, które były przedmiotem jego pasji badawczej z zakresu genealogii i historii regionalnej realizowanej przez prawie 40 lat. Oprócz prezentacji materiałów, przyszli adepci sztuki archiwalnej zostali oprowadzeni po magazynach archiwalnych i mogli zobaczyć jak materiały archiwalne są digitalizowane i w jaki sposób wykonuje się ich konserwację.  

Po wizycie otrzymaliśmy kilka słów od Pana Krajkowskiego:

„Szanowny Panie Dyrektorze,
serdecznie dziękuję za przyjęcie do kierowanego przez Pana Archiwum grupy dzieci, które zadają sobie pytanie: czym zajmują się ich dziadkowie. Wśród nich był mój wnuczek zainteresowany Archiwum jako miejscem realizacji moich pasji historycznych. Pokaz wybranych dokumentów i pracowni  niezbędnych dla funkcjonowania Archiwum spotkał się z ich żywym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że pamięć o tej wizycie zaowocuje przyszłymi dociekaniami genealogicznymi i historycznymi.
Bardzo dziękuję Państwu Archiwistom za podzielenie się swą fachową wiedzą: Pani Kustosz Zofii Wojciechowskiej, Pani Kierownik Małgorzacie Kaczmarek i Panu Dr. Przemysławowi Wojciechowskiemu.
Załączam zdjęcia dwóch prac powstałych w związku z tą wizytą: „Archiwum” – Ali Dąbrowskiej i „Drzewo genealogiczne”- Sylwka Krajkowskiego.

                                                                  Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami

                                                                                      Leszek Krajkowski”

 

2. Drzwi otwarte w Archiwum Państwowym w Poznaniu

(więcej...)
 • Wycieczka: Poczuj historię – o czym pachną dokumenty?

 

W dniu 9 czerwca 2022 r., w ramach „Drzwi otwartych” zorganizowano 3 edycje wycieczki „Poczuj historię – o czym pachną dokumenty/”.

Podczas tych wycieczek, Pracownicy Archiwum zaprezentowali wszystkim zainteresowanym najcenniejsze archiwalia ze zbiorów poznańskiej instytucji oraz oprowadzili po pracowniach, w których zajmują się m. in. konserwacją i skanowaniem dokumentów. Spacer po gmachu był też ciekawym wprowadzeniem zarówno dla tych, którzy po raz pierwszy odwiedzili archiwum, jak i dla tych, którzy mieli już okazję zapoznać się z zasobem w Pracowni Naukowej.

 • „Jak zostać archiwistą rodzinnym”

Miejsce: sala konferencyjna Archiwum Państwowego w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43

Termin: 9 czerwca 2022 r. godz.: 12:00–12:30

W dniu 9 czerwca 2002 r. kilkanaście osób wzięło udział w półgodzinnych warsztatach pn. „Jak zostać archiwistą rodzinnym”, podczas których w sposób szczegółowy zaprezentowano poradnik „Domowe Archiwum”, dostępy na stronie www.archiwumrodzinne.gov.pl. Ponadto przekazano bardzo wiele niezwykle przydatnych porad praktycznych związanych z założeniem i prowadzeniem archiwum rodzinnego.

 • Podsumowanie konkursów dla fotografów amatorów

W dniu 9 czerwca 2022 r. w Sali konferencyjnej Archiwum dokonano podsumowania i wręczenia nagród w konkursach fotograficznych:

 1. „Wakacje z przodkami”
 2. „Dyskretny urok pamiątek”
I miejsce – Patrycja Koralewska
II miejsce – Nela Trućko
III miejsce – Iwona Imbiorowicz
Nagroda publicznosci (głosowanie Facebook): Anna Jankowska
 
 • Wystawy w Archiwum Państwowym w Poznaniu

Przy okazji Międzynarodowego Dnia (Tygodnia) Archiwów, zorganizowano trzy następujące wystawy:  

 • Wystawa tradycyjna czasowa, pt. Dokumenty Archiwum Państwowego w Poznaniu wpisane na Światową i Krajową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

W korytarzach Archiwum – w  godzinach pracy instytucji.

 • Wystawa planszowa czasowa, pt.Kolończycy. Nadrenia w Wielkopolsce. Galeria opatów w Sali Opackiej w klasztorze w Lądzie nad Wartą”

W korytarzach Archiwum – w  godzinach pracy instytucji.

 

3. Wystawa plenerowa czasowa, pt. „70 lat działalności Archiwum Państwowego w Gnieźnie

(więcej...)

Miejsce: Skwer w centrum Gniezna w okolicach pomnika św. Wojciecha (zbieg ulic Bolesława Chrobrego i Prymasa Macieja Łubieńskiego); od 8 czerwca 2022 r.

Fotorelacja z otwarcia wystawy tutaj

Wystawa w wirtualnej formie dostępna tutaj

 

4. Gala wręczenia Nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego

(więcej...)

Termin:  10 czerwca 2022 r. (piątek), godz. 12:00

Miejsce: siedziba Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Al. Niepodległości 16/18

W dniu 10 czerwca 2022 r. w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, po raz piąty zostały wręczone Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego. Organizatorem jest Wojewoda Wielkopolski we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowym w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, jest pierwszym tego typu wyróżnieniem w Polsce.

W piątej edycji Nagrody nagrodzeni zostaną:

Piotr Klimecki (Archiwum Państwowe w Poznaniu) – w kategorii Nagroda Główna;

Barbara Bielawna (Archiwum Państwowe w Poznaniu) – w kategorii nagroda za całokształt dorobku archiwalnego;

Joanna Napierała (Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu) – w kategorii nagroda dla młodego archiwisty.

 

  Działalność gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu – wystawa

  W środę, 8 czerwca, odbyło się oficjalne otwarcie wystawy przedstawiającej działalność Archiwum Państwowego w Gnieźnie. Ekspozycja została przygotowana z podwójnej okazji – jubileuszu siedemdziesięciolecia istnienia archiwum państwowego w Gnieźnie i Międzynarodowego Dnia Archiwów. Przedstawiono na niej zarówno działalność gnieźnieńskiej placówki, która w czasie swego istnienia kilkukrotnie zmieniała nazwę, jak i przykłady materiałów wchodzących w skład jej zasobu, w tym akta, odciski i tłoki pieczetne, fotografie, rysunki architektoniczne, teki premier teatralnych oraz winiety lokalnej prasy. Mieszkańcom miasta i turystom przybliżono dotychczasowy dorobek placówki – wydane publikacje, przeprowadzone projekty popularyzatorskie i edukacyjne, rodzaje zadań wykonywane przez archiwistów a także warunki pracy w archiwum w przeszłości i obecnie. Wystawa prezentowana była w lokalnych mediach – telewizji kablowej, radio i na portalach internetowych.

  Plansze wystawy w formie wirtualnej można obejrzeć tutaj