Aktualności

Warsztaty pt. „Wielkopolska w europejskiej sieci miejskiej. Wspólnoty lokalne a społeczństwo stanowe.”, 19 września 2022 r., godz. 11.00

Plakat Europejskie Dni Dziedzictwa 2022Europejskie Dni dziedzictwa Kulturowego, pod wywoławczym hasłem Połączeni Dziedzictwem, stały się okazją do przedstawienia Państwu materiałów archiwalnych przechowywanych w zasobach Archiwum Państwowego w Poznaniu, dokumentujących relacje wspólnot obywatelskich z otaczającą ją przestrzenią kulturową. Tradycja, wiara, idee, powiązania klientarne, rodzinne i inne czynniki regulujące wewnętrzne powiązania tych wspólnot, w istotny sposób wpływały na kształt funkcjonalny tej przestrzeni, w której lokowano różnorakie obiekty służące wspólnocie: ratusz, wagę miejską, szkoły, świątynie, klasztory. Wybraliśmy tylko parę zagadnień z całego, dość długiego katalogu, tak abyście Państwo mogli dostrzec i zrozumieć przestrzeń kulturową i metamorfozy zachodzące w tym obszarze w ciągu stuleci w europejskiej (w tym wielkopolskiej) sieci miejskiej.

To trzy tematy: sanktuarium w Rokitnie w dawnej diecezji poznańskiej, dziejopisarstwo mieszczańskie oraz prawna opieka władz miasta nad obywatelem. Uważny czytelnik dostrzeże, że w pojęciu „miasto” może nie mieścić się Rokitno. To sanktuarium maryjne, stanowiące filię opactwa cysterskiego w Bledzewie nad Obrą, było miejscem emanacji kultu, który zakorzenił się w wielu miastach (Grodzisk, Obrzycko i in.). Do Rokitna licznie pielgrzymowali wierni z miast. A sama wieś uzyskała prawa do organizacji jarmarków (1760 r.). Niestety proces urbanizacji związanej z transformacją prawną i przestrzenną wsi nie przyniósł finalnych rozwiązań w postaci miasta lokacyjnego, tak jak stało się to w Trzciance nad Notecią (przywilej jarmarczny z 1671 r.).

Dokument pisany, ułatwia zrozumienie przeszłości i w istotny sposób dopełnia treści, które możemy wyczytać z otaczającego nas krajobrazu kulturowego (charakter prawny osad, jej funkcje gospodarcze, typ własności, funkcje religijne, czas powstania itd.).
Zapraszamy 19 września 2022 r. do naszego Archiwum Państwowego na warsztaty pt. WIELKOPOLSKA W EUROPEJSKIEJ SIECI MIEJSKIEJ. WSPÓLNOTY LOKALNE A SPOŁECZEŃSTWO STANOWE z okazji XXX Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Program warsztatów:
1. Dziejopisarstwo mieszczańskie w Wielkopolsce XVI-XVIII w.
2. Obywatelstwo i ochrona prawna mieszczanina
3. Kulty religijne, sanktuaria
Pokaz filmu o rozwoju przestrzennym Poznania w XVIII wieku

XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu otwiera skarbnice polskich Archiwów Państwowych

ichs-logo 2

Zapraszamy do odkrycia historii Polski ukrytej w najstarszych dokumentach przechowywanych

w Archiwach Państwowych.

Wyjątkowa okazja do spotkania z historią w postaci kilkusetletnich oryginalnych dokumentów na wystawie w Archiwum Państwowym w Poznaniu.

Historia dokumentem pisana

Więcej „XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych w Poznaniu otwiera skarbnice polskich Archiwów Państwowych”

„Historia dokumentem pisana” – relacja z otwarcia wystawy

21 sierpnia 2022 roku o godzinie 14 00 na Pl. Mickiewicza w Poznaniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Historia dokumentem pisana”, która została przygotowana w ramach realizacji projektu „Prezentacja sieci Polskich Archiwów Państwowych na XXIII Międzynarodowym Kongresie Nauk Historycznych Poznań 2020/2022”.

Zgromadzonych gości, do których należeli m.in. dr hab. Lucyna Harc, zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, członkowie komitetu organizacyjnego Kongresu: prof. Tomasz Schramm i prof. Maciej Michalski, prof. Józef Dobosz, prof. Filip Kaczmarek przez PTPN, dr hab. Rafał Reczek Dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu p. Anna Gorzyńska Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Poznaniu dyrektorzy i pracownicy archiwów państwowych współpartnerów projektu oraz sympatycy poznańskiego archiwum, powitał dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu, Henryk Krystek. W swoim wystąpieniu dyrektor omówił również ideę wystawy, przedstawił jej kuratorów, a przede wszystkim podziękował przybyłym gościom, którzy dość liczne zareagowali na zaproszenie, mimo niesprzyjającej plenerowej wystawie, pogody. Więcej „„Historia dokumentem pisana” – relacja z otwarcia wystawy”

Udostępnianie materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Poznaniu

Uprzejmie informujemy, iż mając na uwadze poprawę sytuacji epidemicznej, Archiwum Państwowe w Poznaniu od 9 maja 2022 r. wprowadza zmiany w udostępnianiu materiałów archiwalnych w centrali Archiwum w Poznaniu oraz w Oddziałach w Gnieźnie, Koninie i Pile.

Zmiany dotyczą zwiększenia liczby użytkowników, którzy mogą jednocześnie przebywać w czytelniach:
– czytelnia Archiwum Państwowego w Poznaniu – 10 osób + 2 (czytnik mikrofilmów),
– czytelnia Oddziału w Gnieźnie                           – 7 osób,
– czytelnia Oddziału w Koninie                            – 7 osób,
– czytelnia Oddziału w Pile                                    – 7 osób.

Czytelnie będą otwarte w dni robocze od poniedziałku do piątku w Poznaniu  w godz. 8.00 – 14.00, natomiast w Gnieźnie, Koninie i Pile w godz. 8.30 – 14.30.

Nadal prosimy o zachowanie szczególnych „zasad obsługi PP. Użytkowników”, z którymi prosimy się zapoznać przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Poznaniu lub Oddziałów w Gnieźnie, Koninie i Pile, dostępnych na naszej stronie internetowej (www.poznan.ap.gov.pl): Więcej „Udostępnianie materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Poznaniu”

Wyłączenie z udostępniania części materiałów archiwalnych

Szanowni Państwo!

W związku z koniecznością wykonania niezbędnych prac remontowo – konserwacyjnych w magazynie przy ul. Sierocej, mających na celu likwidację skutków rozszczelnienia instalacji kanalizacyjnej, od 14 stycznia 2022 roku do odwołania wyłączone z udostępniania zostały materiały archiwalne z zespołów wyspecyfikowanych w załączonym wykazie.

Wykaz 

Za powyższe utrudnienia bardzo przepraszamy. Wyrażamy nadzieję, iż w kontekście dotychczasowej i przyszłej otwartości naszego Archiwum okażecie nam Państwo oczekiwane zrozumienie.

Fotorelacja z wydarzeń towarzyszących XXIII Międzynarodowemu Kongresowi Nauk Historycznych

Archiwum Państwowe w Poznaniu aktywnie włączyło się w organizację wydarzeń towarzyszących XXIII Międzynarodowemu Kongresowi Nauk Historycznych. Oprócz dwóch odsłon wystawy „Historia dokumentem pisana” przygotowaliśmy dla uczestników kongresu warsztaty z konserwacji materiałów pt. „Jak zatrzymać czas? O technikach konserwacji dokumentów”, które odbyły się 23 sierpnia pod opieką dr Przemysława Wojciechowskiego oraz wycieczkę pt. „Poczuj historię – czym pachną dokumenty?”, zorganizowaną 25 sierpnia, przygotowaną przez Julię Wesołowską.

Z wielką radością gościliśmy zarówno rodaków, jak i osoby z zagranicznych ośrodków naukowych (Japonia, Ukraina, Portugalia). Zbiory i pracownie Archiwum Państwowego w Poznaniu wywarły na naszych gościach niemałe wrażenie.