Aktualności

Ogólne zasady udostępniania materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Poznaniu

W czasie trwania stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego obowiązują szczególne zasady obsługi PP. Użytkowników, mające na celu zachowanie warunków bezpieczeństwa, a także nowe zasady udostępniania materiałów archiwalnych w czytelniach. Przed przybyciem do Archiwum Państwowego w Poznaniu lub Oddziałów w Gnieźnie, Koninie i Pile, prosimy o zapoznanie się odpowiednio z poniższymi dokumentami:

Zasady korzystania z materiałów archiwalnych w Pracowni Naukowej Archiwum Państwowego w Poznaniu w czasie stanu epidemii,

Zasady korzystania z materiałów archiwalnych w Pracowni Naukowej Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie w czasie stanu epidemii,

Zasady korzystania z materiałów archiwalnych w Pracowni Naukowej Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie w czasie stanu epidemii,

Zasady korzystania z materiałów archiwalnych w Pracowni Naukowej Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Pile w czasie stanu epidemii.

W centrali Archiwum w Poznaniu oraz w Oddziałach w Gnieźnie, Koninie i Pile czytelnie będą otwarte w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 13.00. O zmianach w funkcjonowaniu czytelni będziemy informować na bieżąco na stronie www AP Poznań oraz na naszym profilu w serwisie facebook.com.

Więcej „Ogólne zasady udostępniania materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Poznaniu”

Wyłączenie z udostępniania części materiałów archiwalnych

Szanowni Państwo!

W związku z koniecznością wykonania niezbędnych prac remontowo – konserwacyjnych w magazynie przy ul. Sierocej, mających na celu likwidację skutków rozszczelnienia instalacji kanalizacyjnej, od 14 stycznia do 28 lutego 2022 r., nastąpi wyłączenie od udostępniania materiałów archiwalnych z zespołów wyspecyfikowanych w załączonym wykazie.

Wykaz 

Za powyższe utrudnienia bardzo przepraszamy. Wyrażamy nadzieję, iż w kontekście dotychczasowej i przyszłej otwartości naszego Archiwum okażecie nam Państwo oczekiwane zrozumienie.

„Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – wybór zdjęć” – kolekcja na Szukaj w Archiwach

 Szanowni Państwo,

informujemy, że na stronie Archiwum Państwowego w Poznaniu w serwisie Szukaj w Archiwach opublikowaliśmy kolekcję okolicznościową pt. „Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – wybór zdjęć”. Wybrane materiały pochodzą z zespołu 884, zaktualizowanego przez nas w tym kwartale. Zachęcamy do odwiedzenia strony.

53_884_0_8_499_51248688Grupa powstańców z Krotoszyna, sygn. 53/884/0/8/499

 

Powstanie Wielkopolskie – rozkaz!

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Okładka katalogu wystawy "Powstanie Wielkopolskie - Rozkaz!Z okazji 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz obchodów, po raz pierwszy nowo ustanowionego, Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, Archiwum Państwowe w Poznaniu udostępniło przed swoim gmachem głównym wystawę plenerową pt. „Powstanie Wielkopolskie – rozkaz! Dokumenty Powstania Wielkopolskiego”.

Pierwotna wersja wystawy, w scenografii 6 słupów ogłoszeniowych, została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Muzeum Historii Miasta Poznania Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu w 2018 r. z okazji wpisania Dokumentów Powstania Wielkopolskiego na Krajową Listę programu UNESCO Pamięć Świata oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości a także wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystawa ta, ciesząca się wielkim zainteresowaniem, gościła wcześniej w gmachu Sejmu, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz w kilkudziesięciu miejscowościach na terenie Wielkopolski.

Na ekspozycji zostały zaprezentowane, między innymi wybrane rozkazy dzienne Dowództwa Głównego Polskich Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim oraz wybrane fotografie z albumu Kazimierza Gregera.

Kuratorkami wystawy są Pani Zofia Wojciechowska – st. kustosz Archiwum oraz Pani dr Magdalena Mrugalska-Banaszak – kierownik Muzeum Historii miasta Poznania. Projekt aranżacji wystawy został przygotowany przez plastyka – grafika, Pana Wawrzyńca Kozickiego.

Wystawę, składającą się z 24 plansz można oglądać do 7 lutego 2022 r. Towarzyszy jej wersja elektroniczna dostępna na naszej stronie stronie.

Zapraszając Państwa do zwiedzenia naszej wystawy, zachęcamy także do odwiedzenia Cyfrowego Archiwum  Powstania Wielkopolskiego.

Katalog wystawy

Więcej „Powstanie Wielkopolskie – rozkaz!”