Południe w Archiwum Państwowym w Poznaniu

Wydarzenie „Południe w Archiwum Państwowym w Poznaniu” odbyło się 9 czerwca 2017 r. Była to okazja do rozpoczęcia przez Dyrektora Archiwum, Pana Henryka Krystka, tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów, a w szczególności do otwarcia wystawy pt. „Herb Poznania w przestrzeni miejskiej i nie tylko”, którą do 30 września 2017 r. będzie można oglądać w gmachu Archiwum przy ul. 23 Lutego 41/43 w Poznaniu, od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 18.30.  Wystawa jest również dostępna w wersji plenerowej, przed wejściem do gmachu głównego Archiwum. Organizatorem wystawy jest Archiwum Państwowe w Poznaniu wraz z Towarzystwem Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego.

Wystawa pt. „Herb Poznania w przestrzeni publicznej i nie tylko” jest owocem długoletniej kolekcjonerskiej pasji Pana Marka Knasieckiego – Członka Klubu Posnaniana, działającego w Towarzystwie Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego. Klub Posnaniana, którego pomysłodawcą jest Pan Krzysztof Gmerek – Wiceprezes TMMP, stanowi platformę, pomocną w kultywowaniu tradycji poznańskich, tak przez Członków Towarzystwa, jak też przez niezrzeszonych w nim Poznańczyków – ludzi, którym bliskie są zagadnienia kultury i historii naszego Miasta. Celem, dla realizacji którego Klub Posnaniana TMMP powstał, jest zachowanie, oraz propagowanie, na możliwie jak najszerszą skalę, spuścizny kulturowej Poznania, utrwalonej w szeroko rozumianych posnanianach. Zorganizowana w pomieszczeniach Archiwum Państwowego w Poznaniu wystawa, jest jednym z punktów obchodów 95 – lecia powstania tego Towarzystwa (najstarszego tego typu towarzystwa w Poznaniu). Celem wystawy jest zaprezentowanie szerszej publiczności, nie tylko mieszkańcom Poznania, miejsc w przestrzeni publicznej oraz przedmiotów, na których eksponowany jest herb naszego Grodu. Większa część tej ekspozycji poświęcona jest prywatnej kolekcji Autora, jednakże dzięki Jego kontaktom przedstawione są także eksponaty z kolekcji wybitnego wielkopolskiego filatelisty Pana Bogdana Michalaka oraz własne materiały ze zbioru Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Wirtualna wersja wystawy dostępna poniżej:

Fotorelacja z otwarcia wystawy:

 

„Południe w Archiwum Państwowym” było także okazją do wręczenia nagród zwycięzcom V Konkursu Fotograficznego dla Fotografów Amatorów, pt.: „Fotografio odtwórz się!” – o wynikach konkursu można przeczytać TUTAJ