Wernisaż fotografii „Teatr” – Antoni Jeśmontowicz

Gal.Jeśmont zapr.1ab


Zapraszamy na wystawę zdjęć autorstwa Antoniego Jeśmontowicza. Zaplanowano także wyjątkowe spotkanie wspomnieniowe.

Aktorzy, role, scenografia i kostiumy, koncepcje reżyserskie, atmosfera spektaklu – to wszystko odnajdziemy w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie podczas wystawy „TEATR” autorstwa Antoniego Jeśmontowicza. Fotografia teatralna jest cennym dokumentem dla badaczy teatru oraz gratką dla wszystkich zainteresowanych fotografią lat 50/60 ubiegłego wieku oraz sympatyków gnieźnieńskiego teatru.

Autorem zdjęć jest Antonii Jeśmontowicz – aktor teatralny i stały fotograf Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Ponad 90 oryginalnych fotografii na wystawę użyczyło Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie. Wystawa odbywa się w ramach 5. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Spotkanie wspomnieniowe pt. Teatr – Antoni Jeśmontowicz, odbędzie się 23 października o godzinie 20:00 w Miejskim Ośrodku Kultury (z uwagi na obostrzenia zmieniono lokalizację wydarzenia). Podczas spotkania śladami Mistrza poprowadzą nas Krzysztof Szymoniak i Bogusław Biegowski przedstawiając sylwetkę Mistrza oraz jego twórczość. Ekspozycję wzbogacą pamiątki rodzinne oraz zdjęcia spoza głównego tematu wystawy. Sama wystawa czynna będzie od 15 października do 6 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury.

Antoni Jeśmontowicz (1916-2002). Aktor teatralny (1948-1956) i stały fotograf Państwowego Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie od jego powstania w 1946 r do 1968 r.. Członek gnieźnieńskiego Oddz. PTF (od 1951 r, nr leg. 1485, debiut wystawowy w 1954 r., w latach 1956-1958 członek Komisji Kwalifikacyjnej), od 1957 do 1989 r. właściciel zakładu fotograficznego przy ul. Mieszka I.

autor: Rafał Wichniewicz

Informacja na stronie Gniezno24