XI Forum Wielkopolskich Konserwatorów Papieru i Skóry

Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Biblioteka Kórnicka Polska Akademia Nauk zapraszają na XI Forum Wielkopolskich Konserwatorów Papieru i Skóry. Tematem corocznego wydarzenia będzie “Ochrona XIX i XX wiecznych zbiorów bibliotecznych i archiwalnych (nigdy dość)”. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 28 września br. w Bibliotece Kórnickiej PAN (ul. Zamkowa 5, Kórnik). Tegoroczne Forum nawiązuje do trwających właśnie Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem “Utracone dziedzictwo”. Początek o godz. 10:00. Szczegółowy program dostępny w dalszej treści.Program:

godz. 10:00
Otwarcie Forum – wystąpienia:
– prof. Tomasz Jasiński – dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN
– Henryk Krystek – dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu
– dr Przemysław Wojciechowski – moderator Forum

Ocena skuteczności wybranych środków stabilizujących w konserwacji XIX-wiecznych skór – Ewa Gumańska (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu)
Piękne koszmary – czyli o konserwacji druków z początków XX wieku – Kornelia Kondracka (Biblioteka Kórnicka PAN)
– Relacja z warsztatów Basic – Japanese paper and silk cultural properties oraz Advanced – Restoration of Japanese Folding screens, które miały miejsce w dniach 8-10, 13-17 lipca w Museum für Asiatische Kunst w Berlinie – Ewa Gumańska i Kornelia Kondracka
– Relacja z warsztatów Przygotowanie na wypadek katastrofy i ratowanie archiwaliów, 8-11 września, Katowice – dr Przemysław Wojciechowski (Archiwum Państwowe w Poznaniu)

pytania, dyskusja

ok. godz. 12:00 – 12:30
przerwa na kawę

12:30 – 14:00
zwiedzanie Zamku oraz niespodzianka

14:00 – 14:30
wizyta w pracowni konserwatorsko-introligatorskiej Biblioteki Kórnickiej

14:30 – 15:30
spacer po Kórnickim Arboretum wraz z przewodnikiem

W miniony poniedziałek, 28 września 2015 r., tym razem na Zamku w Kórniku, Biblioteki Kórnickiej PAN, odbyło się XI Forum Wielkopolskich Konserwatorów Papieru i Skóry, które tym razem dotyczyło „Ochrony XIX i XX-wiecznych zbiorów bibliotecznych i archiwalnych”. Tegoroczne wydarzenie włączone zostało w kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, tym razem zatytułowanych „Utracone dziedzictwo”.


Forum – od powitania gości – rozpoczął prof. Tomasz Jasiński, Dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN. Następnie głos zabrali przedstawiciele Archiwum Państwowego w Poznaniu, kolejno Dyrektor mgr Henryk Krystek oraz Kierownik Pracowni Konserwacji Materiałów Archiwalnych dr Przemysław Wojciechowski.

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać zarówno przygotowanych referatów, jak i relacji z innych wydarzeń, które miały miejsce wcześniej. Pani Ewa Gumańska (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu) podjęła temat „oceny skuteczności wybranych środków stabilizujących w konserwacji XIX-wiecznych skór”. Z kolei Pani Kornelia Kondracka (Biblioteka Kórnicka PAN) przedstawił temat zatytułowany „Piękne koszmary – czyli o konserwacji druków z początków XX wieku”.
Obie Panie były uczestniczkami warsztatów „Basic – Japanese paper and silk cultural properties” oraz „Advanced – Restoration of Japanese Folding screens”, (odbyły się w lipcu w Museum für Asiatische Kunst w Berlinie), które krótko zrelacjonowały. Część wykładową zamknęło wystąpienie Pana Przemysława Wojciechowskiego (AP w Poznaniu), który pokrótce streścił wrześniowe warsztaty w Katowicach „Przygotowanie na wypadek katastrofy i ratowanie archiwaliów”.

Po przerwie na kawę, uczestnikom Forum zapewniono kolejne atrakcje. Goście mogli nie tylko zwiedzić sam Zamek (z przewodnikiem – dziękujemy!), ale mieli również okazję do obejrzenia z bliska wybranych, najcenniejszych materiałów bibliotecznych (i nie tylko) przechowywanych przez Bibliotekę Kórnicką Polskiej Akademii Nauk. W planie wycieczki uwzględniono wizytę w pracowni konserwatorsko-introligatorskiej, a także w wozowni, gdzie zgromadzono – należycie zadbane – cztery parowozy zakupione przez Jana Działyńskiego.
Zwieńczeniem poniedziałkowego Forum był spacer po Kórnickim Arboretum.

Fotorelacja z XI Forum Wielkopolskich Konserwatorów Papieru i Skóry dostępna na profilu archiwum w portalu Facebook