6 grudnia – Dzień Darczyńcy

W uznaniu dla wszystkich darczyńców Archiwów Państwowych Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk ogłosił dzień 6 grudnia Dniem Darczyńcy.

Celem ustanowienia tego dnia jest zarówno docenienie i uhonorowanie darczyńców, którzy już wzbogacili narodowy zasób archiwalny przekazując do sieci Archiwów Państwowych w całej Polsce swoje bezcenne zbiory, jak też zachęcenie innych do podjęcia takiej współpracy.

Inspiracją dla ustanowienia Dnia Darczyńcy były zwłaszcza zbiory rodzinne przekazywane do Archiwów Państwowych w ramach projektów Archiwa Rodzinne i Archiwa Rodzinne Niepodległej.  Przechowywane w domowych archiwach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej  powstał z myślą o wyeksponowaniu unikalnej wartości tych materiałów, przy jednoczesnym zaangażowaniu w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielu uczestników akcji decyduje się na przekazanie swoich zbiorów do Archiwów Państwowych, gdzie są one odpowiednio zabezpieczane, otoczone opieką i udostępniane. Część z tych kolekcji można przeglądać na stronie projektu archiwarodzinne.gov.pl. 
Informacje o poznańskiej edycji projektu znajdują się tutaj (kliknij).

 

Gdy sytuacja epidemiczna się unormuje, w kolejnych latach w tym dniu w Archiwach Państwowych będą się odbywały różnorodne wydarzenia dla uhonorowania darczyńców (spotkania, konferencje, wystawy itp.). Tymczasem zapraszamy Państwa do zwiedzenia wystawy wirtualnej “Niezwykli od pokoleń. Rodzina Czekalskich w służbie Ojczyźnie”.

 

Źródło: www.archiwa.gov.pl