Początki budowy Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”

Fotograficzna inwentaryzacja Strefy przemysłowej Turku

z lat 1960-1961 w zasobie Oddziału w Koninie

W przechowywanym w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie zespole archiwalnym 54/712/0 „Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego w Koninie” o datach krańcowych [1959] 1975-1999, zachowały się niezwykle cenne źródła historyczne – zbiory fotografii przedstawiających obraz ówczesnych stref przemysłowych Konina i Turku z początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Dwa tomy (jednostki o sygnaturach: 3 i 4) zawierają łącznie 175 fotografii, na których utrwalony został obraz miasta Konina i jego okolic sprzed czasów industrializacji, a także wówczas nowych obiektów przemysłowych, które obecnie w części już nie istnieją. W 2022 r. zaprezentowaliśmy 85 fotografii dotyczących strefy przemysłowej Konina i przedstawiających miasto Konin oraz podmiejskie wsie oraz 90 fotografii obrazujących wsie i miasteczka w powiecie konińskim, które w latach 1960-1961 pozostawały jeszcze w stanie niezmienionym przez proces uprzemysłowienia  W czerwcu 2023 r. zaprezentowaliśmy 63 fotografie dotyczące strefy przemysłowej miasta Turek . Na tych fotografiach utrwalona została powstająca nowa zabudowa miasta oraz obraz okolicznych miejscowości, m.in. Władysławowa, Kun, Piorunowa, Korytkowa, Zimotek (jednostka archiwalna o sygnaturze 5).

Natomiast poniżej prezentujemy kolejnych 80 fotografii strefy przemysłowej miasta Turek (jednostka o sygnaturze 6). Fotografie przedstawiają początki budowy Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”, drugiej obok Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” we wschodniej Wielkopolsce. Kopalnia „Adamów” powstała w latach 1959-1966, a ostatnią tonę węgla wydobyto 17 lutego 2021 r. Kopalnia zaopatrywała w węgiel przede wszystkim Elektrownię „Adamów” o mocy osiąganej 600 megawatów, która powstała w okolicach miasta Turek w latach 1960-1967. Wchodząca w skład Zespołu Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” turecka elektrownia zakończyła produkcję w 2018 r. Obecnie oba zakłady już nie istnieją i zakończyła się trwająca ponad 60 lat historia tureckiego górnictwa oraz produkcji energii elektrycznej w oparciu o węgiel brunatny.