Fotograficzna inwentaryzacja Strefy przemysłowej Turku
z lat 1960-1961 w zasobie Oddziału w Koninie
W przechowywanym w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie zespole archiwalnym 54/712/0 „Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego w Koninie” o datach krańcowych [1959] 1975-1999, zachowały się niezwykle cenne źródła historyczne – zbiory fotografii przedstawiających obraz ówczesnych stref przemysłowych Konina i Turku z początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku
Dwa tomy (jednostki o sygnaturach: 3 i 4) zawierają łącznie 175 fotografii, na których utrwalony został obraz miasta Konina i jego okolic sprzed czasów industrializacji, a także wówczas nowych obiektów przemysłowych, które obecnie w części już nie istnieją. W 2022 r. zaprezentowaliśmy 85 fotografii dotyczących strefy przemysłowej Konina i przedstawiających miasto Konin oraz podmiejskie wsie oraz 90 fotografii obrazujących wsie i miasteczka w powiecie konińskim, które w latach 1960-1961 pozostawały jeszcze w stanie niezmienionym przez proces uprzemysłowienia.
Natomiast poniżej prezentujemy 63 fotografie dotyczące strefy przemysłowej miasta Turek (jednostka o sygnaturze 5). Na fotografiach utrwalona została powstająca nowa zabudowa miasta oraz obraz okolicznych miejscowości, m.in. Władysławowa, Kun, Piorunowa, Korytkowa, Zimotek, z dawną, typową dla wschodniej Wielkopolski wiejską zabudową z nieodłącznymi strzechami. Obraz dawnego świata, który w większości zniknął bezpowrotnie.
Podstawą powojennej industrializacji wschodniej Wielkopolski stał się węgiel brunatny, wykorzystywany przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej. Centrum powstającego od 1950 r. zagłębia przemysłowego stało się miasto Konin, ale zagłębie miało w dalszych założeniach obejmować również sąsiedni powiat turecki, a z czasem także powiaty kolski i słupecki.
Kompleks paliwowo-energetyczny składał się z Elektrowni „Konin” w Gosławicach o mocy 625 megawatów oraz Elektrowni „Pątnów” o zakładanej mocy 1600 megawatów, do których węgiel dostarczała Kopalnia Węgla Brunatnego „Konin”. Trzecia elektrownia – Elektrownia „Adamów” o mocy osiąganej 600 megawatów powstała w okolicach miasta Turek w latach 1960-1967. Węgiel dla tej elektrowni zapewniała powstała w latach 1959-1966 druga w regionie kopalnia – Kopalnia Węgla Brunatnego „Adamów”. W Kopalni „Adamów” węgiel wydobywano na trzech odkrywkach: „Adamów”, „Koźmin” i „Władysławów”.
Wchodząca w skład Zespołu Elektrowni „Pątnów-Adamów-Konin” turecka elektrownia zakończyła produkcję w 2018 r., natomiast ostatnią tonę węgla w Kopalni „Adamów” wydobyto 17 lutego 2021 r. Tym samym zakończyła się trwająca ponad 60 lat historia tureckiego górnictwa i produkcji energii elektrycznej w oparciu o węgiel brunatny.