Wielkie Księstwo Idei. Działalność społeczna Wielkopolan w XIX wieku

16 września 2025 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Wielkie Księstwo Idei. Działalność społeczna Wielkopolan w XIX wieku”. Inspiracją do powstania wystawy była działalność rodziny Działyńskich i Zamoyskich. Jej zwieńczeniem było stworzenie Fundacji Zakłady Kórnickie, która w roku 2025 obchodziła swoje stulecie. 

Wystawa była prezentowana m.in. w Pałacu Działyńskich, Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, a także przed gmachem Archiwum Państwowego w Poznaniu.

„Wielkie Księstwo Idei” to projekt poświęcony społecznemu zaangażowaniu mieszkańców Wielkopolski w XIX wieku. Podstawą treści wystawy stała się działalność wielkopolskich organiczników oraz licznych inicjatyw obywatelskich podejmowanych w okresie zaborów, które odegrały kluczową rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej i budowaniu nowoczesnego społeczeństwa. Ekspozycja przybliża zarówno sylwetki wybitnych działaczy, jak i różnorodne formy aktywności społecznej, od pracy u podstaw, przez rozwój edukacji i gospodarki, po inicjatywy kulturalne i dobroczynne.

Wystawa została zorganizowana we współpracy Hrabiego Tytusa, Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Biblioteki Kórnickiej PAN.

Poniżej prezentujemy wersję wirtualną wystawy. 

Udostępnij: