Fotorelacja z obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów 2022

Archiwum Państwowe w Poznaniu po raz wtóry aktywnie wzięło udział w akcji promocyjnej związanej z uczczeniem Międzynarodowego Dnia (Tygodnia) Archiwów. W związku z powyższym odbyło się kilka następujących wydarzeń:

1. Czym zajmują się dziadkowie w Archiwum?

(więcej...)

W środę 8 czerwca 2022 r. gościliśmy w Archiwum ponad dwudziestoosobową grupę młodzieży klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich  w Zbąszynku. Pan Leszek Krajkowski, jako dziadek jednego z uczniów, wspólnie z Pracownikami Archiwum, zaprezentował wybrane materiały archiwalne, które były przedmiotem jego pasji badawczej z zakresu genealogii i historii regionalnej realizowanej przez prawie 40 lat. Oprócz prezentacji materiałów, przyszli adepci sztuki archiwalnej zostali oprowadzeni po magazynach archiwalnych i mogli zobaczyć jak materiały archiwalne są digitalizowane i w jaki sposób wykonuje się ich konserwację.  

Po wizycie otrzymaliśmy kilka słów od Pana Krajkowskiego:

“Szanowny Panie Dyrektorze,
serdecznie dziękuję za przyjęcie do kierowanego przez Pana Archiwum grupy dzieci, które zadają sobie pytanie: czym zajmują się ich dziadkowie. Wśród nich był mój wnuczek zainteresowany Archiwum jako miejscem realizacji moich pasji historycznych. Pokaz wybranych dokumentów i pracowni  niezbędnych dla funkcjonowania Archiwum spotkał się z ich żywym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że pamięć o tej wizycie zaowocuje przyszłymi dociekaniami genealogicznymi i historycznymi.
Bardzo dziękuję Państwu Archiwistom za podzielenie się swą fachową wiedzą: Pani Kustosz Zofii Wojciechowskiej, Pani Kierownik Małgorzacie Kaczmarek i Panu Dr. Przemysławowi Wojciechowskiemu.
Załączam zdjęcia dwóch prac powstałych w związku z tą wizytą: “Archiwum” – Ali Dąbrowskiej i “Drzewo genealogiczne”- Sylwka Krajkowskiego.

                                                                  Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami

                                                                                      Leszek Krajkowski”

 

2. Drzwi otwarte w Archiwum Państwowym w Poznaniu

(więcej...)
  • Wycieczka: Poczuj historię – o czym pachną dokumenty?

 

W dniu 9 czerwca 2022 r., w ramach „Drzwi otwartych” zorganizowano 3 edycje wycieczki „Poczuj historię – o czym pachną dokumenty/”.

Podczas tych wycieczek, Pracownicy Archiwum zaprezentowali wszystkim zainteresowanym najcenniejsze archiwalia ze zbiorów poznańskiej instytucji oraz oprowadzili po pracowniach, w których zajmują się m. in. konserwacją i skanowaniem dokumentów. Spacer po gmachu był też ciekawym wprowadzeniem zarówno dla tych, którzy po raz pierwszy odwiedzili archiwum, jak i dla tych, którzy mieli już okazję zapoznać się z zasobem w Pracowni Naukowej.

  • “Jak zostać archiwistą rodzinnym”

Miejsce: sala konferencyjna Archiwum Państwowego w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43

Termin: 9 czerwca 2022 r. godz.: 12:00–12:30

W dniu 9 czerwca 2002 r. kilkanaście osób wzięło udział w półgodzinnych warsztatach pn. „Jak zostać archiwistą rodzinnym”, podczas których w sposób szczegółowy zaprezentowano poradnik „Domowe Archiwum”, dostępy na stronie www.archiwumrodzinne.gov.pl. Ponadto przekazano bardzo wiele niezwykle przydatnych porad praktycznych związanych z założeniem i prowadzeniem archiwum rodzinnego.

  • Podsumowanie konkursów dla fotografów amatorów

W dniu 9 czerwca 2022 r. w Sali konferencyjnej Archiwum dokonano podsumowania i wręczenia nagród w konkursach fotograficznych:

  1. „Wakacje z przodkami”
  2. „Dyskretny urok pamiątek”
I miejsce – Patrycja Koralewska
II miejsce – Nela Trućko
III miejsce – Iwona Imbiorowicz
Nagroda publicznosci (głosowanie Facebook): Anna Jankowska
 
  • Wystawy w Archiwum Państwowym w Poznaniu

Przy okazji Międzynarodowego Dnia (Tygodnia) Archiwów, zorganizowano trzy następujące wystawy:  

  • Wystawa tradycyjna czasowa, pt. Dokumenty Archiwum Państwowego w Poznaniu wpisane na Światową i Krajową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

W korytarzach Archiwum – w  godzinach pracy instytucji.

  • Wystawa planszowa czasowa, pt.Kolończycy. Nadrenia w Wielkopolsce. Galeria opatów w Sali Opackiej w klasztorze w Lądzie nad Wartą”

W korytarzach Archiwum – w  godzinach pracy instytucji.

 

3. Wystawa plenerowa czasowa, pt. „70 lat działalności Archiwum Państwowego w Gnieźnie

(więcej...)

Miejsce: Skwer w centrum Gniezna w okolicach pomnika św. Wojciecha (zbieg ulic Bolesława Chrobrego i Prymasa Macieja Łubieńskiego); od 8 czerwca 2022 r.

Fotorelacja z otwarcia wystawy tutaj

Wystawa w wirtualnej formie dostępna tutaj

 

4. Gala wręczenia Nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego

(więcej...)

Termin:  10 czerwca 2022 r. (piątek), godz. 12:00

Miejsce: siedziba Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Al. Niepodległości 16/18

W dniu 10 czerwca 2022 r. w siedzibie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, po raz piąty zostały wręczone Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego. Organizatorem jest Wojewoda Wielkopolski we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowym w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, jest pierwszym tego typu wyróżnieniem w Polsce.

W piątej edycji Nagrody nagrodzeni zostaną:

Piotr Klimecki (Archiwum Państwowe w Poznaniu) – w kategorii Nagroda Główna;

Barbara Bielawna (Archiwum Państwowe w Poznaniu) – w kategorii nagroda za całokształt dorobku archiwalnego;

Joanna Napierała (Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu) – w kategorii nagroda dla młodego archiwisty.