MDA 2014 – fotorelacja

W piątek, 6 czerwca 2014 r, Archiwum Państwowe w Poznaniu wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu przygotowało szereg wydarzeń związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Archiwów. Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją piątkowej akcji.

W tym roku, wydarzenie podzielono na trzy części. Pierwsza rozpoczęła się w południe w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Tematem spotkania zorganizowanego przy ul. Rolnej w Poznaniu były archiwa cyfrowe – digitalizacja i udostępnianie zbiorów archiwalnych.

Popołudnie to już część przygotowana przez Archiwum Państwowe w Poznaniu. Rozpoczęto od otwarcia wystawy plenerowej Z albumów, szuflad i strychów… Archiwalia rodzinne w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu przed Ratuszem na Starym Rynku. Tuż po niej w siedzibie Archiwum przy ul. 23 Lutego odbyło się spotkanie z laureatem akcji „Zostań rodzinnym archiwistą” Panem Zbigniewem Zimnym ze Zbąszynia.
Następnie ogłoszono wyniki II Konkursu Fotograficznego dla fotografów amatorów, którego tytuł brzmiał Dokument archiwalny – Twoje spojrzenie. Jury postanowiło przyznać nagrody dla dwóch Pań.
Trzecim punktem popołudniowego spotkania w Archiwum Państwowym w Poznaniu były warsztaty związane z czytaniem źródeł archiwalnych (neogotyk niemiecki) pt. Czytać każdy może, nawet źródła archiwalne. Na zakończenie tej części obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów przygotowano prelekcję związaną z poszukiwaniami swoich przodków pt. Poznaj swoje korzenie – zbuduj drzewo genealogiczne.

Piątkowe wydarzenie zamknął wieczór w Archiwum Archidiecezjalnym, gdzie na uczestników czekał koncert zespołu MUSICA MAXIMA połączony z prezentacją książki Aliny Mądry „Barok 1697-1795. Muzyka religijna i jej barokowy modus operandi”.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym obchodom Międzynarodowego Dnia Archiwów będzie (trzeci już) turniej piłki nożnej ARCH-MUNDIAL 2014, który rozegrany zostanie w najbliższą sobotę 14 czerwca.

Na gości odwiedzających Pracownię Naukową Archiwum Państwowego w Poznaniu (tuż przed wejściem) przygotowano prezentację skanów materiałów i zdjęć archiwów z całego świata. Pomysłodawcą wydarzenia jest Międzynarodowa Rada Archiwów (International Council of Archives). Prezentacja multimedialna będzie czynna od 9 do 13 czerwca.
Więcej informacji pod adresem www.internationalarchivesday.org.

Poniżej zamieszczamy galerię z piątkowej akcji. Kolejny Międzynarodowy Dzień Archiwów już za rok!