MDA 2015 – fotorelacja

Archiwum Państwowe po raz kolejny włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów (9 czerwca), wydarzenia, które zainaugurowano w roku 2008. Tak jak i w latach poprzednich, i tym razem poznańskie archiwum przygotowało szereg atrakcji. Część z nich pozostanie już w naszych wspomnieniach.

We wtorek nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pt. „Dowody osobiste, paszporty, legitymacje z kolekcji Mariana Łomnickiego”. Po przywitaniu zebranych gości i słowie wstępnym Pana Dyrektora Archiwum Państwowego w Poznaniu mgr Henryka Krystka, głos zabrał autor kolekcji Pan Marian Łomnicki. Jest to pierwsza wystawa, na której prezentowane archiwalia pochodzą wyłącznie z prywatnej kolekcji Pana Łomnickiego. Ekspozycja w holu archiwum potrwa do 30 września, a chętni będą mogli ją zwiedzać w godzinach pracy instytucji. Zachęcamy także do zaznajomienia się z elektroniczną wersją wystawy (zakładka EDUKACJA -> Wystawy wirtualne).

Kolejnym punktem wtorkowego programu były rozstrzygnięcia w dwóch konkursach fotograficznych. Poza nagrodzonymi pracami, jury postanowiło przyznać okolicznościowe dyplomy dla każdego, kto zgłosił swoją pracę do choćby jednego konkursu.

Wyniki III konkursu fotograficznego “Rodzina w archiwum – archiwum w rodzinie”
Miejsce I -Magdalena Czub “Pokolenie III złapane w kadrze”
Miejsce II – Dawid Rysztof “Przekazać wspomnienia”
Wyróżnienie – Radosław Pac “Chrząszcze nie zjadły moich notatek, uśmiecha się w mundurze dziadek…”
Nagroda publiczności – Andrzej Budzyński “Podatki i czynsze – sprawa niezmienna”

Wyniki I konkursu “Najstarszy dokument w mojej rodzinie”
Miejsce I – Małgorzata Hoffmann (dokumenty z lat 1870, 1875, 1893)
Miejsce II – Jan Czyżewski (1882) oraz Bogdan Winowski (1885)
Miejsce III – Andrzej Budzyński (1891/1892)

Na zakończenie, mgr Beata Karwalska przygotowała prezentację dotyczącą archiwów rodzinnych. Prowadząca krok po kroku opowiedziała słuchaczom w jaki sposób można tworzyć domowe archiwum, jakie dokumenty warto zachować dla przyszłych pokoleń, a także w jaki sposób usystematyzować posiadany już przez zasób dokumentów czy fotografii.
Pan Henryk Krystek podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie i zachęcił do wzięcia udziału w pozostałych wydarzeniach przygotowanych przez Archiwum Państwowe w Poznaniu. Najbliższe już 11 czerwca (czwartek) na Ostrowie Tumskim.


W dniu wczorajszym, tj. 11 czerwca (czwartek) na Ostrowie Tumskim miało miejsce spotkanie dotyczące historii Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1944-1989, wydarzenie odbywające się w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów, jak i 15-lecia Instytutu Pamięci Narodowej. Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu.

Moderatorem spotkania był dr hab. Konrad Białecki (IPN Poznań/IH UAM), który na wstępie omówił wybrane publikacje IPN poświęconych m.in. tematyce państwo-Kościół czy sytuacji Kościoła Katolickiego w PRL. Następnie odbyła się dyskusja panelowa z udziałem ks. prof. Bernarda Kołodzieja TChr (WT UAM), dr hab. Elżbiety Wojcieszyk (IPN Poznań) i prof. dra hab. Jana Żaryna (IPN Warszawa/UKSW), dotycząca dziejów Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1944-1989.

W drugiej części czwartkowego wydarzenia – która miała miejsce w Archiwum Archidiecezjalnym – odbyły się pokazy dwóch filmów dokumentalnych: „Pasterz na trudne czasy. Arcybiskup Walenty Dymek” i „Kapłan niezłomny. Arcybiskup Antoni Baraniak”, oba w reżyserii J. Hajdasz. Natomiast w katedrze poznańskiej dla zwiedzających przygotowano dwie wystawy, dotyczące ww. arcybiskupów.

Archiwum Państwowe w Poznaniu na tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów przygotowało jeszcze dwie inicjatywy. W dniach 15-19 czerwca na portalu Facebook zaplanowano wydarzenie NAZWA: POZNAŃ, akcję tematyczną związaną ze stolicą wielkopolski. 20 czerwca (sobota) zapraszamy kibiców piłkarskich do dopingu dla drużyn, uczestniczących w IV już turniej piłkarskim, połączonym z piknikiem archiwalnym.