Międzynarodowy Tydzień Archiwów 2023 – fotorelacja

Miniony tydzień upłynął w Archiwum Państwowym w Poznaniu pod znakiem obchodów Międzynarodowego Tygodnia Archiwów. Bogaty program, który w ramach hasła “Archiwa Zjednoczone” przygotowaliśmy wspólnie z Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, Biblioteką Raczyńskich, Centrum Szyfrów Enigma, Instytutem Pamięci Narodowej, Zakładem Archiwistyki UAM  oraz Sekcją Archiwistyki Studenckiego Koła Naukowego Historyków UAM przyciągnął do poznańskich instytucji zarówno stałych bywalców, jak i nowych widzów.

Wydatrzenie w Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz piknik archiwalny połączony z turniejem piłkarskim “Arch-Mundial” kończyły cykl zapowiedzianych imprez. Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia.

W piątek, 16 czerwca przy ul. 23 Lutego odbyło się otwarte spotkanie naukowe, którego tematem przewodnim była księga zastępcy króla, wyjątkowy produkt kancelaryjny zgłoszony przez nas w tym roku na Krajową Listę UNESCO “Pamięć Świata”. Porywający, pełen ciekawostek wykład na jej temat wygłosił prof. Tomasz Jurek. Po przerwie nastąpił czas na rozstrzygnięcie konkursu “Fotografio! Odtwórz się!”. Nagrodę główną zdobył pan Marek Lewandowski za pracę „Pory roku na nowinie”. Wyróżnienie oraz nagrodę publiczności w głosowaniu internetowym odebrała z kolei pani Anna Janowska, za pracę “60 lat minęło…”

Ostatnim punktem programu było otwarcie wystawy przygotowanej przez Archiwum wspólnie z portalem historycznym Hrabia Tytus, pt. “Stulecie kobiet. Działalność Wielkopolanek w XIX w.” Wystawa powstałaz myślą o obchodzonym obecnie Roku Jadwigi Zamoyskiej, społeczniczki, edukatorki, dyplomatki, kobiety wielu talentów. Zależało nam jednak, aby rolę w wystawie odegrały także kobiety jej współczesne. Podzielono ją na pięć segmentów, dotyczących kolejno: zarządzania domem, edukacji, osobno Szkoły Domowej Pracy Kobiet Jadwigi Zamoyskiej, działalności społecznej i politycznej. Uzupełniłyśmy ją także o część wprowadzającą dotyczącą sytuacji społeczno-politycznej w zaborze pruskim. Wystawę można oglądać w gmachu Archiwum do 22 września, w godzinach otwarcia Pracowni Naukowej.

Plakat promujący wystawę

 

W sobotę, 17 czerwca odbył się z kolei Piknik Archiwalny i turniej “Arch-Mundial”, wydarzenie dedykowane pracownikom instytucji administracji i kultury. Zebraliśmy się na stadionie WKS Grunwald przy ul. Promienistej, aby kibicować swoim drużynom, które wystawili: Archiwum Państwowe w Poznaniu, Biblioteka Raczyńskich, IPN Oddział w Poznaniu i Zakład Archiwistyki UAM. Zaszczytne pierwsze miejsce wywalczył w tym roku niepokonany IPN, a Archiwum Państwowemu w Poznaniu przypadło srebro.

W minionym, szczególnym tygodniu gościliśmy również w Archiwum Państwowym w Poznaniu uczniów należących do Kółka Historycznego działającego w Szkole Podstawowej w Orzechowie wraz ze swoją mentorką Jolantą Andrzejczak-Pankowską.

Goście dowiedzieli się co to jest Archiwum i jak wygląda praca archiwistów oraz odwiedzili Oddział zabezpieczania. Zwiedzili magazyny archiwalne, w których zobaczyli archiwalia i poczuli różne zapachy historii.

Miłym gościom dziękujemy za odwiedziny i czekamy na kolejne wizyty w Archiwum Państwowym.

Bardzo dziękujemy za udział w wydarzeniach i zapraszamy na równie ciekawy Międzynarodowy Tydzień Archiwów już za rok!