X Forum Wielkopolskich Konserwatorów Papieru i Skóry

Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu zapraszają na X Forum Wielkopolskich Konserwatorów Papieru i Skóry, które odbędzie się pod patronatem J.E. abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego. Tematem jubileuszowego wydarzenia będzie “Opracowanie i konserwacja ksiąg konsystorskich z początku XV w. z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu”. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 5 grudnia br. w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu (ul. ks. Ignacego Posadzego 2). Początek o godz. 10:00. Szczegółowy program dostępny w dalszej treści.

xforum

Program:

godz. 10:00  Otwarcie Forum – wystąpienia:
– ks. Roman Dworacki – dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu
– ks. abp. Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański
– Henryk Krystek – dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu
– Przemysław Wojciechowski – moderator Forum

Średniowieczny konsystorz poznański i jego księgi – wykład prof. Tomasza Jurka (IH PAN Poznań)
– Projekt Opracowanie i konserwacja zbiorów Archiwum Archidiecezji Poznańskiej: księgi konsystorza poznańskiego (1403-1420 r.) realizowany w ramach programu: „Dziedzictwo kulturowe – priorytet 6 – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego”) – dr Magdalena Biniaś-Szkopek (Biblioteka Kórnicka PAN/ Instytut Historii UAM w Poznaniu)

ok. godz. 12:00 – 12:30 – przerwa

Konserwacja ksiąg konsystorza poznańskiego z lat 1403 -1420 – etapy prac, metodyka działania, końcowy efekt –  mgr Katarzyna Wawrzyniak-Łukaszewicz (Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki – Gostyń)
Relacje z konferencji konserwatorskich, które odbyły się w 2014 r. – mgr Marzena Szczerkowska (Verso Pracownia Konserwacji Zabytków w Gnieźnie)
Dezynsekcja przedmiotów metodą beztlenową z zastosowaniem urządzenia Veloxy – Szymon Ignatowicz (Firma ANOXIA)

Pytania, dyskusja
Zakończenie Forum

Patronat naukowy: Uniwersytet im. A. Mickiewicza
Patronat medialny: Radio Emaus, Katolicka Agencja Informacyjna, Przewodnik Katolicki