Fotograficzna inwentaryzacja Strefy przemysłowej Konina z lat 1960-1961 w zasobie Oddziału w Koninie
W przechowywanym w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie zespole archiwalnym 54/712/0 „Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego w Koninie”, o datach krańcowych [1959] 1975-1999, zachowało się niezwykle cenne źródło historyczne. Są nim zbiory fotografii przedstawiających obraz ówczesnych stref przemysłowych Konina i Turku z początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku W dwóch tomach o tytule „Strefa przemysłowa Konina-inwentaryzacja fotograficzna, 1960-1961” (jednostki o sygnaturach: 3 i 4) zgromadzono łącznie 175 fotografii. Utrwalono na nich obraz miasta Konina i okolic sprzed czasów industrializacji, ale także wówczas nowych obiektów przemysłowych, które obecnie już w części nie istnieją.
W czerwcu bieżącego roku zaprezentowaliśmy 85 fotografii zawartych w I tomie dotyczącym strefy przemysłowej Konina (jednostka o tytule „Strefa przemysłowa Konina-inwentaryzacja fotograficzna, 1960-1961”, sygn. 4, w zespole 54/712/0 „Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego w Koninie”). Przedstawiały one samo miasto Konin i podmiejskie wsie, które w tym czasie stały się placami budów kolejnych odkrywek węgla brunatnego Kopalni Węgla Brunatnego „Konin” , Elektrowni „Gosławice” i innych zakładów przemysłowych.
Natomiast tom II zawiera fotografie obrazujące wsie i miasteczka w powiecie konińskim, które w latach 1960-1961 pozostawały się jeszcze w stanie niezmienionym przez proces industrializacji, m.in. Kazimierz Biskupi, Kleczew, Ślesin, Licheń Stary, Golina, Radolina, Stare Miasto, Sławsk, Sulanki, Wąsosze, Żychlin. Niektóre miejscowości znikły z mapy w następnych latach, tak jak wieś Sulanki, które pochłonęła Huta Aluminium „Konin” i jej strefa ochronna. Inne przetrwały, ale niekiedy kolejne odkrywki węgla brunatnego dotarły do ich granic. Tak jak m.in. w przypadku Kazimierza Biskupiego, w którym wkrótce przestał istnieć widoczny jeszcze na fotografiach dawny pałac Mańkowskich. Jeszcze inne znalazły się poza bezpośrednią strefą przemysłową, ale z czasem zupełnie zmieniły swój pierwotny charakter. W tym wieś Licheń Stary, który z biednej rolniczej wioski przekształcił się z czasem w siedzibę rozległego i znanego w Polsce Sanktuarium Maryjnego. Na fotografiach utrwalono dawną, typową dla wschodniej Wielkopolski wiejską zabudowę z nieodłącznymi strzechami, architekturę rolniczych miasteczek, pałaców, jak też dawnych gorzelni i wiatraków. Obraz dawnego świata, który w większości zniknął już bezpowrotnie.
Poniżej prezentujemy 90 fotografii zawartych w II tomie dotyczącym strefy przemysłowej Konina (jednostka o tytule „Strefa przemysłowa Konina-inwentaryzacja fotograficzna, 1960-1961”, sygn. 4, w zespole 54/712/0 „Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego w Koninie”).