Wystawa “Niezłomni żołnierze wyklęci”

Rotmistrz Witold Pilecki, Stanisław Kasznica, Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zygmunt Szyndzielorz ”Łupaszka”, Józef Kuraś „Ogień”, Danuta Siedzikówna „Inka” to nazwiska żołnierzy podziemia niepodległościowego, które zostały już przywrócone zbiorowej pamięci.

Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, Archiwum Państwowe w Poznaniu przygotowało wystawę, której celem jest wydobycie z przechowywanych materiałów mniej znanych albo wręcz nieznanych nazwisk osób, które brały czynny udział w walce o Polskę po II wojnie światowej. Wystawą „Niezłomni Żołnierze Wyklęci” staramy się włączyć w coraz powszechniejsze działania wielu instytucji i osób prywatnych mające na celu przywrócenie pamięci o trudnych latach powojennych i ich bohaterach.

Wystawa składa się z dwóch części, w pierwszej z nich zaprezentowane zostały sylwetki osób, które za swą działalność zostały skazane na karę śmierci lub długoletnie więzienie, w wyniku ułaskawień i amnestii kary zostały złagodzone, bądź skrócone, wyroki odsiadywali w więzieniu we Wronkach.

Druga część wystawy to prezentacja oryginalnych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu. Zdominowała ją ekspozycja 15 teczek osób skazanych na karę śmierci, widzimy tu podstawowe formularze osobowe z datą „zwolnienia w celu wykonania wyroku” oraz zawartość poszczególnych teczek m.in. prośby o ułaskawienie.

2015-03-03

Wystawa prezentowana jest w holu Archiwum Państwowego w Poznaniu, można ją zwiedzać od 2 marca do 31 maja 2015 roku, w godzinach pracy Archiwum. Przygotowano także wersję elektroniczną, która jest dostępna w zakładce EDUKACJA -> Wirtualne wystawy.

Udostępnij: