Rotmistrz Witold Pilecki, Stanisław Kasznica, Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zygmunt Szyndzielorz ”Łupaszka”, Józef Kuraś „Ogień”, Danuta Siedzikówna „Inka” to nazwiska żołnierzy podziemia niepodległościowego, które zostały już przywrócone zbiorowej pamięci.
Z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, Archiwum Państwowe w Poznaniu przygotowało wystawę, której celem jest wydobycie z przechowywanych materiałów mniej znanych albo wręcz nieznanych nazwisk osób, które brały czynny udział w walce o Polskę po II wojnie światowej. Wystawą „Niezłomni Żołnierze Wyklęci” staramy się włączyć w coraz powszechniejsze działania wielu instytucji i osób prywatnych mające na celu przywrócenie pamięci o trudnych latach powojennych i ich bohaterach.
Wystawa składa się z dwóch części, w pierwszej z nich zaprezentowane zostały sylwetki osób, które za swą działalność zostały skazane na karę śmierci lub długoletnie więzienie, w wyniku ułaskawień i amnestii kary zostały złagodzone, bądź skrócone, wyroki odsiadywali w więzieniu we Wronkach.
Druga część wystawy to prezentacja oryginalnych materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu. Zdominowała ją ekspozycja 15 teczek osób skazanych na karę śmierci, widzimy tu podstawowe formularze osobowe z datą „zwolnienia w celu wykonania wyroku” oraz zawartość poszczególnych teczek m.in. prośby o ułaskawienie.
Wystawa prezentowana jest w holu Archiwum Państwowego w Poznaniu, można ją zwiedzać od 2 marca do 31 maja 2015 roku, w godzinach pracy Archiwum. Przygotowano także wersję elektroniczną, która jest dostępna w zakładce EDUKACJA -> Wirtualne wystawy.