Konserwacja materiałów spuścizny prof. Kostrzewskiego dla Archiwum PAN

W 2016 r. poznański Oddział Archiwum PAN obchodzi swoje 60-lecie. W placówce tej są gromadzone, opracowywane i udostępniane materiały źródłowe do dziejów nauki polskiej. Przechowuje się tam akta placówek PAN oraz materiały pochodzenia prywatnego w postaci spuścizn po uczonych Poznania i Wielkopolski. Wśród tych materiałów znajduje się spuścizna po Józefie Kostrzewskim (1885-1969) – sygn. P. III-51. Prof. J. Kostrzewski był wybitnym polskim archeologiem, muzeologiem, profesorem Uniwersytetu Poznańskiego, drugim zastępcą przewodniczącego Komitetu Słowiańskiego w Polsce, twórcą poznańskiej szkoły archeologicznej. Prowadził m.in. wykopaliska w Biskupinie.

Część spuścizny znajduje się w gorszym stanie fizycznym. Archiwalia są podarte, pogniecione, zabrudzone, posiadają ubytki papieru.

Z okazji Jubileuszu poznańskiej placówki PAN, Pracownia Konserwacji Materiałów Archiwalnych Archiwum Państwowego w Poznaniu postanowiła poddać specjalistycznym zabiegom konserwatorskich kilka bardzo ważnych dokumentów wystawionych w I poł. XX w. dla prof. J. Kostrzewskiego.

Udostępnij: