,,Formacje zbrojne samorządu szlacheckiego województw poznańskiego i kaliskiego w okresie panowania Jana Kazimierza 1648-1668″

Nakładem wydawnictwa DiG ukazała się monografia naukowa pracownika Archiwum Państwowego w Lublinie dr. Bartosza Staręgowskiego pt. ,,Formacje zbrojne samorządu szlacheckiego województw poznańskiego i kaliskiego w okresie panowania Jana Kazimierza 1648-1668″.

 

Okladka.ai

“Latem 1655 roku, gdy – zresztą od wtargnięcia do Wielkopolski i kapitulacji pospolitego ruszenia pod Ujściem – rozpoczęła się II wojna północna, bardziej znana jako potop szwedzki, [Wielkopolanie] jako jedni z pierwszych zorganizowali skuteczny ruch partyzancki i walczyli przeciwko najeźdźcy. Ich boje, w których odnosili liczne sukcesy, stały się inspiracją dla wojsk konfederackich wiernych królowi Janowi Kazimierzowi w całym kraju. Ostatecznie powstanie Wielkopolan, które trwało do 1657 roku, zakończyło się sukcesem i odzyskaniem całej dzielnicy wraz z Poznaniem. Jego uczestnicy stali się ważnym ogniwem armii Rzeczpospolitej Obojga Narodów, która zatriumfowała nad potężnym wrogiem z północy.”
www.swiatksiazki.pl

 

 

DSCF5322

Pan Bartosz od kilku lat w swojej pracy badawczej zajmuje się zagadnieniami historii wojskowej, systemów bezpieczeństwa oraz wojsk samorządowych Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Sama publikacja dotyczy funkcjonowania trzech formacji, na które wpływ miał samorząd szlachecki województw poznańskiego i kaliskiego czyli: wojska powiatowego, pospolitego ruszenia oraz wypraw łanowych. Oprócz analizy funkcjonowania tych formacji na stronach poszczególnych rozdziałów, jeden z nich stanowi prozopografia wojskowa 122 oficerów wojsk samorządowych Wielkopolski właściwej i próba nakreślenia sylwetki oficera samorządowego, z jego wszystkimi wadami i zaletami.

Większość materiałów, z których korzystał autor pochodzi z zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy do lektury.

Udostępnij: