Otwarcie wystawy plenerowej „Kiedy Zie­mia prze­sta­ła być cen­trum Wszech­świa­ta. Ko­per­ni­ka­na w Ar­chi­wach Pań­stwo­wych”

4 stycznia 2024 r. w Sali Lustrzanej, Westybulu Auli UAM w obecności przedstawicielek i przedstawicieli poznańskich instytucji naukowych, kulturalnych i oświatowych oraz zaproszonych gości odbyło się oficjalne otwarcie wystawy plenerowej „Kiedy Zie­mia prze­sta­ła być cen­trum Wszech­świa­ta. Ko­per­ni­ka­na w Ar­chi­wach Pań­stwo­wych”. Zebranych powitał dyrektor AP w Poznaniu Henryk Krystek, a o ekspozycji i wydarzeniach towarzyszących opowiedziała dr Julia Wesołowska, kierowniczka Oddziału Popularyzacji.

Poniżej zamieszczamy fotorelację z wydarzenia (fot. Wojciech Nawrocki):

Wystawa gości w Poznaniu do 18 stycznia.

Warsztaty

Archiwum Państwowe w Poznaniu zaprasza na warsztaty dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych w ramach ogólnopolskiej wystawy plenerowej “Kiedy Ziemia przestała być Centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych”. W programie:

– wykład “Kopernik – życie dokonania i upamiętnienie wybitnego uczonego”, który wygłosi Jakub Tokarek, specjalista Instytutu – Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

– warsztaty archiwalne ze st. kustosz Beatą Karwalską z Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Warsztaty i wykład (50×70 cm)_page-0001

Wydarzenie odbędzie się 12 stycznia 2024 r. w siedzibie AP w Poznaniu. Rozpoczęcie o godz. 11. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w warsztatach na adres wydarzenie@poznan.ap.gov.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Wystawa wewnętrzna

W Archiwum Państwowym w Poznaniu prezentujemy wystawę uzupełniającą ogólnopolską ekspozycję plenerową. Jej podstawą jest przygotowana przez AP w Olsztynie wystawa pt. “Kopernik też był archiwistą”, która dokumentuje działalność Kopernika jako „administratora dóbr wspólnych Czcigodnej Kapituły”, to znaczy zwierzchnika nad diecezją i komornictwami kapituły warmińskiej na zamku olsztyńskim. W obliczu zbliżającego się oblężenia krzyżackiego w Olsztynie w 1520 r. Kopernik sporządził inwentarz archiwaliów kapitularnych, stanowiący inspirację niniejszej wystawy. Prezentowany inwentarz jest piątym z rzędu rejestrem dokumentów skarbca olsztyńskiego. Ten własnoręcznie sporządzony przez Kopernika dokument jest czytelniejszy i bardziej uporządkowany. Wystawa wewnętrzna została wzbogacona kopernikanami z zasobu AP w Poznaniu, m. in. dokumentem z 1410 roku dotyczącego kapituły warmińskiej, wizerunkiem domu Kopernika we Fromborku czy materiałami dotyczącymi obchodów kolejnych rocznic kopernikańskich. Wystawę uzupełniają materiały z zasobu poznańskiego archiwum: dokument pergaminowy biskupa diecezji warmińskiej z 1410 r., artykuł prasowy o Koperniku z “Lodzer Freie Presse” z 1922 r., czy pocztówka ze zdjęciem domu astronoma we Fromborku z 1933 r.

Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Pracowni Naukowej.

1

Konkurs

Katalog wystawy do pobrania w formacie pdf

Udostępnij: