Księga zastępcy króla z certyfikatem wpisu na 5. edycję krajowej listy UNESCO Pamięć Polski

26 czerwca 2024 r. w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów poświadczających wpisanie obiektów na 5. edycję Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata. Wśród 17 bezcennych obiektów dziedzictwa, przechowywanych w 17 instytucjach w Polsce i zagranicą znalazła się również Księga zastępcy króla, którą ma w swoim zasobie Archiwum Państwowe w Poznaniu.

Przypomnijmy, że jest to jedyna w Polsce księga spisana w kancelarii zastępcy króla. Księga zawiera wpisy z lat 1440-1447 sporządzane przez kancelarię Wojciecha Malskiego,  sądu zastępcy króla w Wielkopolsce, powołanego na czas nieobecności króla Władysława III Warneńczyka.

Znajdują się w niej wszystkie rodzaje wpisów typowe dla ówczesnych sądów, tj. rezygnacje, inskrypcje, relacje i dekrety w sprawach spornych o długi, spadki, sprawy majątkowe np. o prawo do młyna, o szkody doznane przez ścięcie łąki czy uprowadzenie bydła lub koni a nawet ludzi, o zadanie ran. Znajdują się w niej także wpisy w sprawach niespornych, takich jak: zapisy posagu i wiana, sprzedaże i rezygnacje wsi, zamiany dóbr, wnoszenie zastawów, zakładów i poręczeń.
 
Poniżej fotorelacja z wydarzenia:

Z okazji jubileuszowej, 5. edycji Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata 25 czerwca przed Kordegardą oficjalnie otwarto wystawę „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”, która towarzyszy tegorocznym wpisom. Można ją oglądać codziennie i całodobowo do 15 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.