13 września 2023 r. w siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych zorganizowano konferencję prasową, podczas której uroczyście zaprezentowano publikację pt. “Biografie Sprawiedliwych”, przygotowaną w związku z beatyfikacją rodziny Ulmów przez przedstawicielki i przedstawicieli 15 archiwów państwowych z całej Polski. Wśród biogramów znalazły się cztery wpisy przygotowane przez mgr Julię Wesołowską, kierowniczkę oddziału popularyzacji AP w Poznaniu, w oparciu o materiały zgromadzone w naszym archiwum.
– Ta rodzina jest symbolem Polski “Sprawiedliwej”. Początkowo nie była ona znana. Zmieniło się to dzięki opiece państwa polskiego w postaci stworzenia Muzeum w Markowej i działaniach naszych instytucji kultury – mówił na konferencji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. – Każda wspólnota musi dbać o swoją tożsamość, a ona nie trwa bez transmisji międzypokoleniowej. Pamięć o historii, tych najważniejszych wydarzeniach, a także członkach wspólnoty, którzy często zdawali egzamin z najwyższych wymagań wobec człowieczeństwa, jest niezwykle ważna.
Ponadto, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk i dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec podpisali porozumienie w sprawie wspólnej organizacji konkursu „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje…”. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie tekstu z elementami pracy badawczej na temat historii rodziny Ulmów lub własnej rodziny pomagającej Żydom w czasie II wojny światowej, opracowanego na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z rodziną, kwerendy w archiwum rodzinnym oraz w Archiwach Państwowych.
Prace konkursowe można nadsyłać do 31 grudnia 2023 na adres: ndap@archiwa.gov.pl
Szczegóły dostępne tutaj.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk zapowiedział także rozpoczęcie 3 edycji projektu Archiwa Rodzinne pod nazwą „Archiwa Rodzinne Sprawiedliwych”.
Źródło: archiwa.gov.pl