Powstanie Warszawskie można uznać za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii stolicy Państwa Polskiego. Jest to największa akcja zbrojna przeprowadzona przez wojska podziemia skierowana przeciwko Niemcom, zarazem najpoważniejsza operacja Armii Krajowej. Do walki przystąpiło ok. 50 tys. żołnierzy – ale zaangażowani w działania byli też zwykli mieszkańcy Warszawy.
Celem wystawy jest zaprezentowanie Powstania Warszawskiego z perspektywy materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu. 80 rocznica wydarzenia jest świetną okazją aby nie tylko szerzyć pamięć o Powstaniu i upamiętnić jego bohaterów, ale także zaprezentować wszechstronność zasobów znajdujących się w Archiwach Państwowych, niekoniecznie tych znajdujących się w stolicy.
Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku na mocy decyzji dowódcy AK gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego. Było częścią składową operacji „Burza” mającej na celu odzyskanie kontroli nad terytoriami, z których wycofywały się siły niemieckie. Delegat Rządu RP na kraj, Jan Stanisław Jankowski oraz dowódca AK gen. Tadeusz „Bór” Komorowski zdecydowali między 21 a 25 lipca o przeprowadzeniu akcji zbrojnej w Warszawie. Sama decyzja o rozpoczęciu powstania zapadła jednak 31 lipca, mniej niż 24 godziny przed jego wybuchem.
„Już tydzień przed wybuchem powstania warszawskiego dał się odczuć ogromny ruch w obozie nieprzyjacielskim. Niemcy ewakuowali wszystkie urzędy i tabory, w pośpiechu wywozili co było możliwe do zabrania. Dnia 1-go sierpnia 1944 r. Dzień był bardzo deszczowy. Od rana słuchać było we wszystkich kierunkach strzelaninę – to prolog do powstania. O 3-ciej po południu strzelanina zamieniła się w kanonadę na Żoliborzu – to nasi rozpoczęli działania powstańcze. Dla nas Polaków przyszły najcięższe chwile – chwile oczekiwania rezultatów i załamań pod ciężką walkę z nieprzyjacielem.”
– Korespondencja dot. Powstania Warszawskiego z Wrześni, Wojewódzki Urząd Informacji i Propagandy w Poznaniu, sygn. 53/916/0/7/147
Walki rozpoczęły się o godz. 17.00, choć kilka źródeł wspomina o mniejszych potyczkach stoczonych wcześniej tego samego dnia. Mimo braku oczekiwanego czynnika zaskoczenia oraz dużego rozproszenia sił powstańczych, w pierwszym dniu Powstania opanowano kilka kluczowych obiektów w dzielnicach Stare Miasto, Mokotów, Śródmieście i Żoliborz.
Inicjatywa w pierwszych dniach Powstania, do 4 sierpnia, należała do powstańców. W rękach niemieckich pozostały jednak najważniejsze obiekty, co uniemożliwiało utrzymanie łączności i kontaktu między poszczególnymi ugrupowaniami.
„7 SIERPIEŃ 1944 R.
Dowódca AK wysyła depeszę do Londynu, prosi w niej: „…Jesteśmy w bardzo ciężkim położeniu, przysłanie Brygady Spadochronowej może przesądzić losy Powstania. Są możliwości lądowania w Puszczy Kampinoskiej, która jest w naszych rękach. Uderzenie na Wolę przez Warszawę miałoby kolosalne znaczenie moralne i taktyczne”.”
„28 SIERPIEŃ 1944 ROKU
Ciężkie walki na terenie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. W nocy nieprzyjaciel zajął barykadę na Zakroczymskiej i wyższe piętra w głównym gmachu. Przez wyrwy poczynione przez bomby zasypał powstańców granatami. „
„29 SIERPNIA 1944 ROKU
Trwające bez przerwy walki na Starym Mieście przybierają na gwałtowności. Nieprzyjaciel rzucił silne oddziały, aby zlikwidować obrońców kościoła Staromiejskiego. Naloty powtarzają się nieustannie..
[…] Przewodniczący R. J. N. wystosował po raz trzeci apel do prez. Roosevelta i premiera Churchilla:„… zwracam się z gorącą prośbą o natychmiastową skuteczną pomoc w materiale wojennym, żywności i środkach leczniczych. Prośbę ponawianą codziennie w ciągu trzech tygodni walk o Warszawę kieruję w tym przekonaniu, że stolica Polski doczeka się spełnienia przyrzeczeń rządów sprzymierzonych…”
„Dalsza niezrozumiała izolacja walczącej Warszawy i zwłoka w przyznaniu przez Aliantów naszej Armii Krajowej praw kombatanckich musi się skończyć.
Warszawa ociekająca krwią i wierząca w sumienie świata i honor sztandaru wspólnej walki o wolność, oczekuje spełnienia przez aliantów obowiązku natychmiastowej odsieczy”.
– Wycinki prasowe dotyczące Powstania Warszawskiego, Miscellanea, sygn. 976/0/6/421
Od pierwszych momentów powstania problem stanowiło zaopatrzenie powstańców w broń oraz amunicję. Większość z nich dysponowała wyłącznie bronią ręczną. Zdobywano i uzupełniano ją w trakcie walki, a także dzięki alianckim zrzutom lotniczym.
Taktyka niemiecka w dalszych dniach Powstania polegała w dużej mierze na izolacji i niszczeniu pojedynczych jednostek powstańczych. 19 sierpnia rozpoczął się szturm na Stare Miasto, które upadło pod koniec sierpnia. Rozpoczęła się nieudana próba ewakuacji powstańców na Śródmieście.
9 września odbyły się pierwsze rozmowy kapitulacyjne. Przerwane zostały w momencie zajęcia przez sowietów Pragi.
„28 WRZEŚNIA 1944 ROKU
Po kapitulacji zdziesiątkowanych, wyczerpanych i skrwawionych oddziałów Mokotowa, bandy esesmanów rozpoczęły niszczenie tej dzielnicy. Podpalają domy, rzucają granaty gazowe do piwnic, mordują mieszkańców.
W ubiegłą noc nieprzyjacielskie grupy szturmowe rozpoczęły natarcie na odcinku od Nowego Świata do gmachu Sejmu, na ul. Wiejskiej.
[…] Nieprzyjaciel przerzuca swoje oddziały pancerne i artylerii z Mokotowa na Żoliborz.”– Wycinki prasowe dotyczące Powstania Warszawskiego, Miscellanea, sygn. 976/0/6/421
W momencie wybuchu Powstania na terenie Warszawy przebywało około miliona mieszkańców, z czego około 45 tys. brało udział w walkach. Duża część cywili włączała się w budowanie barykad, pomoc sanitarną, organizację kuchni czy łączność. Ludność́, która nie brała udziału w walkach najczęściej koczowała w piwnicach, w trudnych warunkach i bez dostatecznych zapasów żywności.
„Pierwsza noc, spędzona w schronie, w korytarzyku na kuferkach jest mocno nieprzyjemna. Nie mamy się po prostu gdzie podziać, dzieci śpiące, a spać nie ma gdzie. Tymczasem strzały się mnożą, bo nasi odbijają szpital na Śniadeckich i zdobywają go, umieszczając tam swoją placówkę. Budują barykadę, w czym mieszkańcy muszą pomagać. Pomoc cywilnej ludności jest wydajna. Kopią piasek, noszą worki, wyrywają płyty z chodników – barykada gotowa.”
– Fragment pamiętnika Marii Leitgeber, Warszawa 1.10.1944., APP, Bolesław Leitgeber – spuścizna, sygn. 21
„Dowództwo pozycji Garbarnia-Szkoła objąłem (…) 21 sierpnia o godz. 16, a już trzy godziny później Niemcy rozpoczęli przygotowania artyleryjskie. Po 15 minutach miałem już kilku rannych. (…) Byłem zdecydowany nie wycofywać się z tej pozycji i walczyć do końca. Nie wiem skąd ten zapał do walki tak się nam udzielał. Jak widzieliśmy te przygotowania niemieckie do walki, to myśmy już nie mogli wytrzymać, w tej samej chwili chciało się ich wszystkich zdusić, zdeptać.”
– Relacja Jana Sobczaka, uczestnika Powstania Warszawskiego, spisała H. Pecyna, APP, Zarząd Okręgowy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Poznaniu, sygn. 549
„Byłyśmy razem z siostrą Mirką (bliźniaczką). Siostra zginęła w czasie kopania rowów obronnych na starówce. Było to piątego dnia powstania. Zginęła właściwie przez przypadek. Młodzież kopała rowy. Wtem na ulicę wypadł patrol żandarmerii. Zaczęto strzelać. Został ranny śmiertelnie kolega Franek. Franek domagał się księdza. Jęczał, płakał, przeżywał szok, nie myślał o bezpieczeństwie innych, w cierpieniu stracił poczucie solidarności. Mirka, dziewczyna o czułym sercu, nie mogła patrzeć na jego mękę. (…) Mirka poszła. Chciała sobie skrócić drogę. Zamiast biec rowem chciała przeciąć teren na skos. Wybiegła z rowu i wtedy padł strzał. Nie wróciła. Nie wiedziałam wtedy co się z nią stało. Dowiedziałam się później. (…) [Matka] ciężko przeżyła stratę Mirki. Kiedy dowiedziała się, w jaki sposób Mirka zginęła, zaraz powróciła do Warszawy. Odtąd jej jedynym zajęciem było obserwowanie każdego terenu ekshumacji zwłok powstańców. Po siedmiu tygodniach odnalazła ciało córki. Poznała ją po jasnych, długich warkoczach i torebce.”– Relacja Wiesławy Richter, mieszkanki Warszawy, spisała K. Grzeszczak, APP, Zarząd Okręgowy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Poznaniu, sygn. 549
Polityka wojsk hitlerowskich zarówno wobec walczących, jak i ludności cywilnej była bezwzględna. Żołnierze dokonywali masowych egzekucji na terenie całego miasta, doszczętnie niszczyli budynki, pozbawiając dostępu do lekarstw, żywności i wody pitnej. Szacuje się, że w Powstaniu zginęło od 130 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy, z czego 63 tys. wymordowano w egzekucjach. Po zakończeniu bombardowania miasta mieszkańców wysiedlano przymusowo poza jego granice, początkowo do obozu przejściowego w Pruszkowie, a później na roboty przymusowe w głębi Niemiec. Po zakończeniu walk terenie miasta pozostali jeszcze tzw. robinsonowie warszawscy, którzy ukrywali się w ruinach.
W dniu 2 października 1944 r. w Ożarowie pod Warszawą podpisano akt kapitulacji Powstania. Zapewniał on powstańcom prawa jenieckie – w następnych dniach do niewoli oddało się ok. 15 tys. żołnierzy polskich, w tym komendant główny AK oraz pięciu innych generałów.
Na upadek Powstania przyczyniły się głównie straty wśród powstańców i ludności cywilnej Warszawy, a także brak wystarczającej pomocy ze strony aliantów i wojsk rosyjskich stacjonujących po drugiej stronie Wisły.
„1 PAŹDZIERNIKA 1944 ROKU
Dowódca Armii Krajowej w dniu 29 września raportował:
„Ponieważ po upadku Mokotowa Niemcy wystąpili z inicjatywą rozładowania miasta z ludności cywilnej i ewentualnego przerwania dalszej walki, którą uważają za bezcelową, rozmowy te podjąłem”.
„Ewakuacja ludności cywilnej ze Śródmieścia przewidziana jest do 1 października i potrwa trzy dni. W razie pomocy… w najbliższych dniach ewakuację przerwę i wówczas walkę jeszcze podejmę”.
Po kapitulacji Żoliborza oddziały powstańcze odmaszerowały do „Pionier – Parku” na Powązkach.
Po zlikwidowaniu Mokotowa i Żoliborza w powstańczej stolicy pozostało już tylko Śródmieście.
[…]”„3 PAŹDZIERNIKA 1944 ROKU
Do godziny 19 ubiegłego dnia trwało zawieszenie wszelkich działań wojennych.
W ciągu ostatniej nocy artyleria niemiecka ostrzeliwała z dział i miotaczy min cały teren śródmieścia, a szczególnie Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, Książęcą i Mokotowską.
W godzinach nocnych były również czynne nasze oddziały. Patrol powstańczy wysadził w powietrze niemiecki bunkier w bramie domu w Alei Sikorskiego 27.
[…]W związku z prowadzonymi rozmowami o zaprzestanie walki w Warszawie zostało przedłużone zawieszenie broni na noc ubiegłą.
Przedłużony też został na dzień dzisiejszy (wtorek) termin opuszczenia miasta przez ludność cywilną na dotychczasowych warunkach.”
Archiwum Państwowe w Poznaniu przechowuje nie tylko przedstawione na wystawie fotografie i relacje uczestników wydarzeń, ale także dokumenty strony niemieckiej, która w okresie zrywu kontrolowała tereny dzisiejszej Wielkopolski. W zespole o nazwie „Namiestnik Rzeszy w Okręgu Kraju Warty – Poznań” znajdziemy na przykład korespondencję i wykazy dotyczące wywiezionych ze stolicy w czasie Powstania łupów wojennych i związanych z nimi dochodów. Jest to bezcenne źródło do badań nad stratami strony polskiej i działaniami wojska hitlerowskiego, portretujące jego niezwykłą skrupulatność i brutalną konsekwencję.
Wielu uczestników Powstania Warszawskiego i żołnierzy Armii Krajowej pochodziła również z Wielkopolski i w Archiwum Państwowym w Poznaniu szuka swoich korzeni. W związku z przymusowymi przesiedleniami z naszego regionu do Generalnej Guberni część Wielkopolan trafiła do miasta stołecznego. W walkach o Warszawę wzięli udział między innymi harcerze i harcerki z drużyn z Poznania, Wrześni, Gniezna, Kościana, czy Kórnika. Wśród znanych postaci związanych z Powstaniem Warszawskim można wymienić między innymi Janusza Zeylanda (ur. w 1897 w Poznaniu, lekarz, zamordowany podczas masowej eksterminacji mieszkańców Woli 5 sierpnia 1944 roku), Henryka Czapczyka (ur. 1922 w Poznaniu, zawodnik poznańskich klubów piłkarskich Warta i Lech, kawaler orderu Virtuti Militari) i Teodorę Bobowską (ur. 1922 w Poznaniu, pochodząca z rodziny z głębokimi tradycjami patriotycznymi, członkini organizacji konspiracyjnych).
Powstanie Warszawskie praktycznie od momentu jego wybuchu było przedmiotem analizy naukowej i inspiracją dla artystów: poetów, filmowców, fotografów i innych. Po dziś dzień budzi wiele emocji i kontrowersyjnych ocen: kwestionuje się jego zasadność i ogromne zniszczenie, jakie ze sobą niosło, ale i podkreśla niezwykłe bohaterstwo jego uczestników. Historycy, nie tylko polscy, ujmują je w różnorodnych kontekstach, nieustannie dostarczając nowych informacji na ten temat.
Pamięć o tym wydarzeniu i dokumenty z nim związane przechowuje przede wszystkim uruchomione w 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2014 r. Muzeum rozpoczęło projekt pod nazwą „Archiwum Historii Mówionej”, którego zadaniem jest zachowanie relacji żyjących Powstańców, żołnierzy Armii Krajowej. W 2021 roku powstała z kolei inicjatywa „Korzenie Pamięci”, której celem jest łączenie potomków Powstańców i zachęcenie ich do dzielenia się swoimi pamiątkami i wspomnieniami rodzinnymi.
Bibliografia:
Spis jednostek archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu:
Fotografie z serwisów Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie wydawanych w latach 80. poświęcone II wojnie światowej, Fotografie, sygn. 2183/0/25/17017
Korespondencja dot. Powstania Warszawskiego z Wrześni, Wojewódzki Urząd Informacji i Propagandy w Poznaniu, sygn. 916/0/7/147
Łupy wojenne zdobyte podczas powstania warszawskiego – tzw. Aktion Warschau, Namiestnik Rzeszy w Okręgu Kraju Warty – Poznań, sygn. 299/0/5.5/2807-2816
Pamiętnik Marii Leitgeber, matki dyplomaty Bolesława Leitgebera, dot. m. in. Powstania Warszawskiego, Bolesław Leitgeber – spuścizna, sygn. 4792/0/-/21
Relacje i wspomnienia uczestników Powstania Warszawskiego, ZBOWiD, sygn. 1415/0/2.31/549
Wycinki prasowe dotyczące powstania warszawskiego 1 VIII 1944 roku. Miscellanea, sygn. 976/0/6/421
Zdjęcia z okresu Powstania, ZBOWiD, sygn. 1415/0/2.32/569
Opracowania:
A. Borkiewicz, Powstanie Warszawskie 1944, Warszawa 2018
A. Cubala, Wielkopolanie ‘44. Jak mieszkańcy Wielkopolski walczyli w powstaniu warszawskim, Poznań 2022
Powstanie Warszawskie w ilustracji – wydanie specjalne, Małopolska Biblioteka Cyfrowa, sygn. P.10035
P. Bańkowski, Archiwista na powstańczym Żoliborzu. Wspomnienia sierpień-wrzesień 1944, oprac. A. Chodakowska, Warszawa, 2014
Strony internetowe:
Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim
Życie codzienne w Powstaniu
Opracowanie: Wiktoria Kasińska, Julia Wesołowska
Wystawa do pobrania w formacie pdf