Program Międzynarodowego Tygodnia Archiwów 2024

Kopia Wpis na Facebooku - Archiwum Państwowe w PoznaniuMiędzynarodowy Dzień Archiwów to święto obchodzone corocznie 9 czerwca (od 2008 roku), na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 roku będącej pod auspicjami UNESCO. Ze względu na duże zainteresowanie ofertą edukacyjną i popularyzacyjną archiwów na całym świecie obchody rozszerzono na Międzynarodowy Tydzień Archiwów.

Poznań od początku aktywnie włącza się w obchody. Razem z Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, Biblioteką Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteką Raczyńskich, Biblioteką Uniwersytecką, Instytutem Zachodnim, IPN Oddziałem Poznań, PAN Biblioteką Kórnicką, Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich Oddział Poznań, Urzędem Miasta Poznania, Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu i Zakładem Archiwistyki Wydziału Historii UAM serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych wydarzeniach:

XXV Ogólnopolski Zjazd Studentów Archiwistyki

Data: 5-7 czerwca

Miejsce obrad: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Collegium Historicum, ul.Uniwersytetu Poznańskiego 7, 61-614 Poznań

Wydarzenie otwarte

Jubileuszowy, XXV OZSA, odbywający się pod hasłem „Nasza przeszłość. Nasze archiwa” przyciągnął reprezentantów najlepszych ośrodków naukowych w Polsce, pasjonatów archiwistyki i historii. Zapraszamy do wysłuchania referatów zebranych w panelach dotyczących teorii i praktyki archiwalnej, archiwistyki społecznej i cyfrowej, genealogii i wielu innych. Spotkajmy się w Poznaniu i wspólnie świętujmy okrągły jubileusz!

w300Strona Zjazdu z programem do pobrania

Zwiedzanie kuratorskie wystawy „Chopin, Matejko, dawne mapy - skarby Latanowicza w Bibliotece Raczyńskich”

Data: 8 czerwca, godz. 14.00

Miejsce: Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23

Zapisy: zapisy@bracz.edu.pl

Wystawa prezentująca część tzw. skarbu Stanisława Latanowicza, czyli największej mieszczańskiej kolekcji okresu międzywojennego należącej do tego bibliofilia, którą w 1938 r. miasto Poznań zakupiło od spadkobierców dla Biblioteki Raczyńskich. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. kilkanaście map z lat 1572-1762; przywileje królów i królowych polskich, autografy (m.in. F. Chopina, J. Matejki, J. Kasprowicza, A. Gołuchowskiego, abp. F. Stablewskiego, T. Kościuszki, W. Reymonta, H. Sienkiewicza).

Otwarcie wystawy „Smoleń wiecznie żywy” na skwerze Bohdana Smolenia

Data: 9 czerwca, godz. 17.00

Miejsce: skwer Bohdana Smolenia w Poznaniu (ul. Rybaki/Strzałowa)

Wydarzenie otwarte

9 czerwca to nie tylko Międzynarodowy Dzień Archiwów, ale i urodziny Bohdana Smolenia, poznańskiego kabareciarza, satyryka i działacza społecznego. Z tej okazji, w ramach XXII Festiwalu Kabaretów Archiwum Państwowe w Poznaniu wspólnie ze Stowarzyszeniem Zostań Gwiazdą Kabaretu przygotowało wystawę, która uświetni huczne obchody obu tych uroczystości. Zapraszamy na skwer Bohdana Smolenia, gdzie oprócz wystawy czeka masa atrakcji.

Urodziny Smolenia 9 czerwca 2024

Uroczystość wręczenia nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego

Data: 10 czerwca, godz. 11

Miejsce: Sala Herbowa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań

Wstęp wolny

W tym roku po raz siódmy zostanie wręczona Nagroda, której patronuje prof. Stanisław Nawrocki, wybitny naukowiec, nauczyciel i mistrz kilku pokoleń archiwistów. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do konkursu są: Stowarzyszenie Archiwistów Polskich; Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych; instytucje, w których gromadzi się i przechowuje materiały archiwalne z obszaru Wielkopolski; Zakład Archiwistyki Wydziału Historii UAM. Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk, na wniosek Kapituły, przyznała nagrody w trzech kategoriach: nagrodę główną, nagrodę dla młodego archiwisty, nagrodę za całokształt dorobku. Uroczystość jest okazją do podkreślenia jak codzienna praca wszystkich archiwistów wpływa na kształtowanie narodowego zasobu archiwalnego, rozwój wiedzy historycznej i kształtowanie postaw obywatelskich.

 Wydarzeniu towarzyszy wystawa okolicznościowa pt. „O Gnieźnie słów kilka… ludzie i miejsca” na podstawie zbiorów z archiwum zakładowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Po uroczystości, od 11 do 17 czerwca gabloty i pracownik archiwum, który będzie mógł przybliżyć informacje o archiwum WUW, będą dostępne dla osób z zewnątrz. Zamiar zwiedzania prosimy zgłaszać w punkcie informacyjnym urzędu (w holu głównym).

Wernisaż wystawy „Wielkopolanie w podróży” i oprowadzanie kuratorskie po wystawie 'W tym szaleństwie jest metoda. Niezwykłe dzieło Władysława Zamoyskiego' połączone z prezentacją sylwetki Patrona roku 2024

Data: 11 czerwca, godz. 13.30

Miejsca: Archiwum Państwowe w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43, 61-744 Poznań, Pałac Działyńskich, Stary Rynek 78, 61-740 Poznań

Zapisy: wydarzenie@poznan.ap.gov.pl

Pod egidą Władysława Zamoyskiego, Patrona roku 2024 Archiwum Państwowe w Poznaniu i Biblioteka Kórnicka PAN przygotowały wspólne zwiedzanie dwóch wystaw, które od 11 czerwca będą sąsiadować ze sobą w przestrzeni miasta. Rozpoczynamy wizytą w Archiwum Państwowym w Poznaniu i wykładem Oliwii Gromadzkiej, jednej z kuratorek wystawy o podróżach, pt. „Wielkopolanin na krańcach świata, czyli jak podróżowano w przeszłości”. Po zwiedzeniu wystawy przed gmachem Archiwum goście przejdą do Pałacu Działyńskich, gdzie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie poświęconej w całości hrabiemu Zamoyskiemu, Patronowi roku 2024.

Wystawa „Wielkopolanie w podróży” to projekt, dla którego inspiracją jest postać Władysława Zamoyskiego – ustanowionego przez Senat RP Patrona 2024 roku, założyciela Fundacji Zakłady Kórnickie, który odbył w l. 1879-1881 podróż dookoła świata. To także dzięki jego staraniom w granicach Polski znalazło się Morskie Oko, które wykupił jeszcze w okresie zaborów. Setna rocznica jego śmierci jest znakomitym pretekstem do przypatrzenia się historii podróży ze szczególnym naciskiem na podróże dziewiętnastowieczne. Podczas wystawy zwiedzający zapoznają się z takimi zagadnieniami jak: podróże staropolskie, historia środków transportu, podróże dyplomatyczne, podróże kobiece, nietypowe pamiątki czy Poznań jako cel turystyczny. Wystawa powstała we współpracy Archiwum Państwowego w Poznaniu z portalem Hrabia Tytus, a dofinansowana została ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Patronem roku 2024, decyzją Senatu RP, ogłoszony został hrabia Władysław Zamoyski (1853-1924) – działacz społeczny i ostatni właściciel dóbr kórnickich. Majątek odziedziczony po Działyńskich najpierw znacząco powiększył, później zaś w całości oddał w ręce narodu polskiego. O tej i innych decyzjach hrabiego, o różnorodnych polach jego działań, najważniejszych wydarzeniach życia oraz najbliższych ludziach opowiada nowa wystawa przygotowana przez PAN Bibliotekę Kórnicką we współpracy z Fundacją Zakłady Kórnickie i Fundacją TRES.

Wielkopolskie księgi miejskie w okresie nowożytnym – „Księga testamentów miasta Bnina”

Data: 12 czerwca, godz. 13.00

Miejsce: Archiwum Państwowe w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43, 61-744 Poznań

Zapisy: wydarzenie@poznan.ap.gov.pl

Promowana publikacja to edycja źródłowa najstarszej zachowanej do dziś księgi testamentów miasta Bnina (lata 1574–1688, 1729), która jest obecnie przechowywana w zbiorach Archiwum Państwowego w Poznaniu. Edycja księgi przynosi cenny materiał do historii Bnina i najbliższej okolicy. W łatwy sposób można zapoznać się z panującą w mieście obyczajowością, stosunkami międzyludzkimi i rodzinnymi (relacjami pomiędzy małżonkami, rodziców z dziećmi), poznać zasięg geograficzny utrzymywanych przez mieszkańców Bnina kontaktów, a także uzyskać informacje o kulturze materialnej (używanych przedmiotach, noszonych ubraniach, wystroju mieszkań).

W trakcie wydarzenia dr Robert T. Tomczak przedstawi założenia realizowanego w PTPN projektu badawczego pt. „Wielkopolskie księgi miejskie w okresie nowożytnym – edycje źródłowe”, a dr Norbert Delestowicz bliżej zaprezentuje i omówi opublikowaną książkę.

Ksiega-testamentow-miasta-Bnina-okladka-DRUK-scaled (1)

Zwiedzanie Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

Data: 13 czerwca, godz. 12.00

Miejsce: ul. Ratajczaka 38/40, 61-816 Poznań

Zapisy: tel. 61 829 3842

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza na spacer po zabytkowym, ponad 120-letnim, gmachu Biblioteki. W programie zwiedzania czytelnie, katalog, gabinet dyrektora oraz biblioteczne magazyny. W ramach oprowadzania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z kameralną wystawą prezentującą materiały odnoszące się do historii Biblioteki. Zaprezentowane zostaną akta dotyczące założenia i otwarcia Biblioteki Cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Bibliothek), plany wybudowanego w 1902 roku gmachu Biblioteki oraz szkice mieszczących się niegdyś w Bibliotece pomieszczeń mieszkalnych – m.in. służbowe mieszkanie dyrektora, mieszkania bibliotekarzy.

Spacer po mieście tropami budynków poznańskiego Archiwum

Data: 14 czerwca, godz. 11.50

Start: Plac Kolegiacki,  Poznań

Trasa: Plac Kolegiacki, Zamek Królewski, Ratusz-Rynek, ul. Stawna, zakończenie w Archiwum Państwowym w Poznaniu (ze zwiedzaniem budynku)

Wstęp wolny

Zasób Archiwum Państwowego w Poznaniu, skarbnica źródeł historii Polski, lokowany był w różnych siedzibach na terenie miasta jak również burzliwe były jego dzieje. Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Poznaniu proponuje krótki spacer tropem budynków – siedzib Archiwum Państwowego w Poznaniu, oraz miejsc w których tenże zasób był przechowywany.

Tropami siedzib archiwum-spacer

I Archiwalny Rajd Rowerowy

Data: 15 czerwca, start godz. 10

Start: parking przed Collegium Historicum UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7, 61-614 Poznań

Meta:  Traperska Osada w Bolechówku, ul. Lipowa 50a, 62-005 Bolechówko

Zapisy: bok@poznan.ap.gov.pl

W ramach integracji poznańskiego środowiska archiwalnego i bibliotecznego we współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Poznań organizujemy I Archiwalny Rajd Rowerowy. Serdecznie zapraszamy pracowników archiwów, instytucji administracji, historii i kultury oraz ich rodziny do aktywnego spędzenia czasu we wspólnym gronie!  Trasa prowadzi przez malownicze tereny Moraska, Owińsk i Bolechówka (ok. 12 km) i kończy się wspólnym czasem przy ognisku w Traperskiej Osadzie w Bolechówku. Organizatorzy zapewniają opiekę doświadczonego przewodnika rajdów rowerowych i poczęstunek na mecie.

Osoby zainteresowane wspólnym spotkaniem w Traperskiej Osadzie (bez uczestniczenia w rajdzie) również zapraszamy do kontaktu. Na miejsce można dojechać pociągiem (stacja Owińska) i samochodem.

untitled

Dzień otwarty Archiwum Zakładowego Urzędu Miasta Poznania

Data: 15 czerwca, I grupa: 10.00-11.00  (20 osób), II grupa: 12.00 – 13.00 (20 osób).

Miejsce: przy ul. Świerkowej 10, 61-472 Poznań

Zapisy: Zgłoszenia przyjmowane będą w dniach 3-10 czerwca 2024 roku pod numerem telefonu 61 646 33 44 lub przez formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://www.webankieta.pl/ankieta/1199208/dzien-otwarty-archiwum-zakladowego-urzedu-miasta-poznania-15062024-roku.html

Zapraszamy użytkowników i miłośników archiwów i bibliotek oraz wszystkich chętnych 15 czerwca 2024 roku (sobota) do zwiedzenia nowoczesnego obiektu Archiwum Zakładowego Urzędu Miasta Poznania przy ul. Świerkowej 10, zapoznania się z historią archiwum, zadaniami oraz ciekawostkami związanymi z jego działalnością po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub przez formularz zgłoszeniowy.

W trakcie spotkania pracownicy archiwum będą służyć poradą i pomocą w ustaleniu miejsca przechowywania dokumentacji pracowniczej zlikwidowanych zakładów pracy.

Gala wręczenia nagród w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Data: 17 czerwca, godz. 11.00

Miejsce: Archiwum Państwowe w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43, 61-744 Poznań

Wydarzenie zamknięte

Archiwa Państwowe w Kaliszu, Lesznie i Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu uhonorują uczestniczki i uczestników trzeciej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” na szczeblu wojewódzkim. Finalistami konkursu w Wielkopolsce zostali:

Stanisław Michalski – Zespół Szkół Zaradni Odważni Oryginalni im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowyi – nauczycielka: Lucyna Klauza

Maciej Kuczyński – Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie – nauczycielka: Anna Milewska-Inglot

Zofia Herczak – Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim – nauczycielka: Agnieszka Zaradna-Frąszczak

Finalistom i ich nauczycielom oraz rodzinie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom zaś dziękujemy za udział w Konkursie, a opiekunom za wsparcie.

WWW_870x465

Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej

Data:  18 czerwca: 9.30-19.00, 19 czerwca: 9.30–16.00

Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zapisy: Wstęp na Kongres bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji, aktywnej od 3 czerwca 2024 r. na stronie tobilet.pl

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu jest organizatorem Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej, który w dniach 18–19 czerwca 2024 r. odbywać się będzie w Poznaniu pod hasłem: „Historia mówi przez pokolenia”. Uczestnicy będą mogli m.in. wziąć udział w debatach, odwiedzić strefę multimedialną, edukacyjną. Podczas wydarzenia Oddziałowe Archiwum zaprezentuje losy wielkopolskich bohaterów, zapisane na starych fotografiach, w listach, pamiętnikach, które trafiły do Instytutu w ramach programu Archiwum Pełne Pamięci. Na stanowisku komputerowym można będzie dokładnie obejrzeć trójwymiarowe obrazy interesujących artefaktów.

Strona wydarzenia

„Z archiwalnej półki” – spotkanie pt. Poprzednik i następca - Metropolici Poznańscy abp Antoni Baraniak i abp Jerzy Stroba

Data: 20 czerwca 2024 roku, godz. 16.00

Miejsce: Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, ul. Księdza Ignacego Posadzego 2, 61-108 Poznań

Wstęp wolny (prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: tel. 61 810 15 19 lub email: rezerwacje@aap.poznan.pl)

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Uchwałą z dnia 28 lipca 2023 roku, ogłosił rok 2024 – Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. 12 maja 2024 roku minęła natomiast 25. rocznica śmierci śp.  Arcybiskupa Jerzego Stroby. Wspomniane wydarzenia stały się okazją, aby w Międzynarodowym Tygodniu Archiwów przypomnieć postaci obu Metropolitów tak bardzo zasłużonych dla historii Archidiecezji Poznańskiej, a także dla Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego.

Zapraszamy na dwie prelekcje, przygotowane w oparciu o wybrane dokumenty z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu:

  1. Abp Antoni Baraniak – nieznane fotografie z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, ks. dr Rafał Rybacki, Kustosz Archiwum
  2. Wybrane archiwalia z Kancelarii Arcybiskupów Poznańskich, ks. dr Łukasz Kędzierski, Notariusz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, Archiwum Kurii

 

Dzień otwarty Archiwów Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu

Data: 21 czerwca, rozpoczęcie godzina 17.00

Miejsce: Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego Mostowa 27A, 61-854 Poznań

Wstęp wolny

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną zbiory dwóch kolekcji archiwalnych Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

17:00-18:00 – W ramach Archiwum II Wojny Światowej przedstawione zostaną dokumenty dotyczące okupacji niemieckiej w Poznaniu, takie jak m.in. listy wysiedlonych z obozu przesiedleńczego na Głównej oraz fotografie z tego obozu, a także zdjęcia katyńskie z 1943 r. i inne oryginalne niemieckie dokumenty, ukazujące różne aspekty okupacji w Gauhauptstadt Posen

18:00-19:00 – W ramach Archiwum Ziem Zachodnich i Północnych zaprezentowane zostaną wybrane pamiętniki osadników na “Ziemiach Odzyskanych”, które zostały zgromadzone podczas konkursów z lat 1956, 1966 oraz 1970, a także najciekawsze zdjęcia z terenów przyłączonych do Polski w roku 1945.

logo - Archiwum Państwowe w Poznaniu