Międzynarodowy Dzień Archiwów to święto obchodzone corocznie 9 czerwca (od 2008 roku), na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 roku będącej pod auspicjami UNESCO. Ze względu na duże zainteresowanie ofertą edukacyjną i popularyzacyjną archiwów na całym świecie obchody rozszerzono na Międzynarodowy Tydzień Archiwów.
Poznań od początku aktywnie włącza się w obchody. Razem z Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu, Biblioteką Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteką Raczyńskich, Biblioteką Uniwersytecką, Instytutem Zachodnim, IPN Oddziałem Poznań, PAN Biblioteką Kórnicką, Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich Oddział Poznań, Urzędem Miasta Poznania, Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu i Zakładem Archiwistyki Wydziału Historii UAM serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych wydarzeniach:
Data: 5-7 czerwca
Miejsce obrad: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Collegium Historicum, ul.Uniwersytetu Poznańskiego 7, 61-614 Poznań
Wydarzenie otwarte
Jubileuszowy, XXV OZSA, odbywający się pod hasłem „Nasza przeszłość. Nasze archiwa” przyciągnął reprezentantów najlepszych ośrodków naukowych w Polsce, pasjonatów archiwistyki i historii. Zapraszamy do wysłuchania referatów zebranych w panelach dotyczących teorii i praktyki archiwalnej, archiwistyki społecznej i cyfrowej, genealogii i wielu innych. Spotkajmy się w Poznaniu i wspólnie świętujmy okrągły jubileusz!
Data: 8 czerwca, godz. 14.00
Miejsce: Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23
Zapisy: zapisy@bracz.edu.pl
Wystawa prezentująca część tzw. skarbu Stanisława Latanowicza, czyli największej mieszczańskiej kolekcji okresu międzywojennego należącej do tego bibliofilia, którą w 1938 r. miasto Poznań zakupiło od spadkobierców dla Biblioteki Raczyńskich. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. kilkanaście map z lat 1572-1762; przywileje królów i królowych polskich, autografy (m.in. F. Chopina, J. Matejki, J. Kasprowicza, A. Gołuchowskiego, abp. F. Stablewskiego, T. Kościuszki, W. Reymonta, H. Sienkiewicza).
Data: 9 czerwca, godz. 17.00
Miejsce: skwer Bohdana Smolenia w Poznaniu (ul. Rybaki/Strzałowa)
Wydarzenie otwarte
9 czerwca to nie tylko Międzynarodowy Dzień Archiwów, ale i urodziny Bohdana Smolenia, poznańskiego kabareciarza, satyryka i działacza społecznego. Z tej okazji, w ramach XXII Festiwalu Kabaretów Archiwum Państwowe w Poznaniu wspólnie ze Stowarzyszeniem Zostań Gwiazdą Kabaretu przygotowało wystawę, która uświetni huczne obchody obu tych uroczystości. Zapraszamy na skwer Bohdana Smolenia, gdzie oprócz wystawy czeka masa atrakcji.
Data: 10 czerwca, godz. 11
Miejsce: Sala Herbowa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Al. Niepodległości 16/18, 61-713 Poznań
Wstęp wolny
W tym roku po raz siódmy zostanie wręczona Nagroda, której patronuje prof. Stanisław Nawrocki, wybitny naukowiec, nauczyciel i mistrz kilku pokoleń archiwistów. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów do konkursu są: Stowarzyszenie Archiwistów Polskich; Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych; instytucje, w których gromadzi się i przechowuje materiały archiwalne z obszaru Wielkopolski; Zakład Archiwistyki Wydziału Historii UAM. Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk, na wniosek Kapituły, przyznała nagrody w trzech kategoriach: nagrodę główną, nagrodę dla młodego archiwisty, nagrodę za całokształt dorobku. Uroczystość jest okazją do podkreślenia jak codzienna praca wszystkich archiwistów wpływa na kształtowanie narodowego zasobu archiwalnego, rozwój wiedzy historycznej i kształtowanie postaw obywatelskich.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa okolicznościowa pt. „O Gnieźnie słów kilka… ludzie i miejsca” na podstawie zbiorów z archiwum zakładowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Po uroczystości, od 11 do 17 czerwca gabloty i pracownik archiwum, który będzie mógł przybliżyć informacje o archiwum WUW, będą dostępne dla osób z zewnątrz. Zamiar zwiedzania prosimy zgłaszać w punkcie informacyjnym urzędu (w holu głównym).
Data: 11 czerwca, godz. 13.30
Miejsca: Archiwum Państwowe w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43, 61-744 Poznań, Pałac Działyńskich, Stary Rynek 78, 61-740 Poznań
Zapisy: wydarzenie@poznan.ap.gov.pl
Pod egidą Władysława Zamoyskiego, Patrona roku 2024 Archiwum Państwowe w Poznaniu i Biblioteka Kórnicka PAN przygotowały wspólne zwiedzanie dwóch wystaw, które od 11 czerwca będą sąsiadować ze sobą w przestrzeni miasta. Rozpoczynamy wizytą w Archiwum Państwowym w Poznaniu i wykładem Oliwii Gromadzkiej, jednej z kuratorek wystawy o podróżach, pt. „Wielkopolanin na krańcach świata, czyli jak podróżowano w przeszłości”. Po zwiedzeniu wystawy przed gmachem Archiwum goście przejdą do Pałacu Działyńskich, gdzie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie poświęconej w całości hrabiemu Zamoyskiemu, Patronowi roku 2024.
Wystawa „Wielkopolanie w podróży” to projekt, dla którego inspiracją jest postać Władysława Zamoyskiego – ustanowionego przez Senat RP Patrona 2024 roku, założyciela Fundacji Zakłady Kórnickie, który odbył w l. 1879-1881 podróż dookoła świata. To także dzięki jego staraniom w granicach Polski znalazło się Morskie Oko, które wykupił jeszcze w okresie zaborów. Setna rocznica jego śmierci jest znakomitym pretekstem do przypatrzenia się historii podróży ze szczególnym naciskiem na podróże dziewiętnastowieczne. Podczas wystawy zwiedzający zapoznają się z takimi zagadnieniami jak: podróże staropolskie, historia środków transportu, podróże dyplomatyczne, podróże kobiece, nietypowe pamiątki czy Poznań jako cel turystyczny. Wystawa powstała we współpracy Archiwum Państwowego w Poznaniu z portalem Hrabia Tytus, a dofinansowana została ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Patronem roku 2024, decyzją Senatu RP, ogłoszony został hrabia Władysław Zamoyski (1853-1924) – działacz społeczny i ostatni właściciel dóbr kórnickich. Majątek odziedziczony po Działyńskich najpierw znacząco powiększył, później zaś w całości oddał w ręce narodu polskiego. O tej i innych decyzjach hrabiego, o różnorodnych polach jego działań, najważniejszych wydarzeniach życia oraz najbliższych ludziach opowiada nowa wystawa przygotowana przez PAN Bibliotekę Kórnicką we współpracy z Fundacją Zakłady Kórnickie i Fundacją TRES.
Data: 12 czerwca, godz. 13.00
Miejsce: Archiwum Państwowe w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43, 61-744 Poznań
Zapisy: wydarzenie@poznan.ap.gov.pl
Promowana publikacja to edycja źródłowa najstarszej zachowanej do dziś księgi testamentów miasta Bnina (lata 1574–1688, 1729), która jest obecnie przechowywana w zbiorach Archiwum Państwowego w Poznaniu. Edycja księgi przynosi cenny materiał do historii Bnina i najbliższej okolicy. W łatwy sposób można zapoznać się z panującą w mieście obyczajowością, stosunkami międzyludzkimi i rodzinnymi (relacjami pomiędzy małżonkami, rodziców z dziećmi), poznać zasięg geograficzny utrzymywanych przez mieszkańców Bnina kontaktów, a także uzyskać informacje o kulturze materialnej (używanych przedmiotach, noszonych ubraniach, wystroju mieszkań).
W trakcie wydarzenia dr Robert T. Tomczak przedstawi założenia realizowanego w PTPN projektu badawczego pt. „Wielkopolskie księgi miejskie w okresie nowożytnym – edycje źródłowe”, a dr Norbert Delestowicz bliżej zaprezentuje i omówi opublikowaną książkę.
Data: 13 czerwca, godz. 12.00
Miejsce: ul. Ratajczaka 38/40, 61-816 Poznań
Zapisy: tel. 61 829 3842
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza na spacer po zabytkowym, ponad 120-letnim, gmachu Biblioteki. W programie zwiedzania czytelnie, katalog, gabinet dyrektora oraz biblioteczne magazyny. W ramach oprowadzania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z kameralną wystawą prezentującą materiały odnoszące się do historii Biblioteki. Zaprezentowane zostaną akta dotyczące założenia i otwarcia Biblioteki Cesarza Wilhelma (Kaiser Wilhelm Bibliothek), plany wybudowanego w 1902 roku gmachu Biblioteki oraz szkice mieszczących się niegdyś w Bibliotece pomieszczeń mieszkalnych – m.in. służbowe mieszkanie dyrektora, mieszkania bibliotekarzy.
Data: 14 czerwca, godz. 11.50
Start: Plac Kolegiacki, Poznań
Trasa: Plac Kolegiacki, Zamek Królewski, Ratusz-Rynek, ul. Stawna, zakończenie w Archiwum Państwowym w Poznaniu (ze zwiedzaniem budynku)
Wstęp wolny
Zasób Archiwum Państwowego w Poznaniu, skarbnica źródeł historii Polski, lokowany był w różnych siedzibach na terenie miasta jak również burzliwe były jego dzieje. Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Poznaniu proponuje krótki spacer tropem budynków – siedzib Archiwum Państwowego w Poznaniu, oraz miejsc w których tenże zasób był przechowywany.
Data: 15 czerwca, start godz. 10
Start: parking przed Collegium Historicum UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7, 61-614 Poznań
Meta: Traperska Osada w Bolechówku, ul. Lipowa 50a, 62-005 Bolechówko
Zapisy: bok@poznan.ap.gov.pl
W ramach integracji poznańskiego środowiska archiwalnego i bibliotecznego we współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Poznań organizujemy I Archiwalny Rajd Rowerowy. Serdecznie zapraszamy pracowników archiwów, instytucji administracji, historii i kultury oraz ich rodziny do aktywnego spędzenia czasu we wspólnym gronie! Trasa prowadzi przez malownicze tereny Moraska, Owińsk i Bolechówka (ok. 12 km) i kończy się wspólnym czasem przy ognisku w Traperskiej Osadzie w Bolechówku. Organizatorzy zapewniają opiekę doświadczonego przewodnika rajdów rowerowych i poczęstunek na mecie.
Osoby zainteresowane wspólnym spotkaniem w Traperskiej Osadzie (bez uczestniczenia w rajdzie) również zapraszamy do kontaktu. Na miejsce można dojechać pociągiem (stacja Owińska) i samochodem.
Data: 15 czerwca, I grupa: 10.00-11.00 (20 osób), II grupa: 12.00 – 13.00 (20 osób).
Miejsce: przy ul. Świerkowej 10, 61-472 Poznań
Zapisy: Zgłoszenia przyjmowane będą w dniach 3-10 czerwca 2024 roku pod numerem telefonu 61 646 33 44 lub przez formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://www.webankieta.pl/ankieta/1199208/dzien-otwarty-archiwum-zakladowego-urzedu-miasta-poznania-15062024-roku.html
Zapraszamy użytkowników i miłośników archiwów i bibliotek oraz wszystkich chętnych 15 czerwca 2024 roku (sobota) do zwiedzenia nowoczesnego obiektu Archiwum Zakładowego Urzędu Miasta Poznania przy ul. Świerkowej 10, zapoznania się z historią archiwum, zadaniami oraz ciekawostkami związanymi z jego działalnością po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym lub przez formularz zgłoszeniowy.
W trakcie spotkania pracownicy archiwum będą służyć poradą i pomocą w ustaleniu miejsca przechowywania dokumentacji pracowniczej zlikwidowanych zakładów pracy.
Data: 17 czerwca, godz. 11.00
Miejsce: Archiwum Państwowe w Poznaniu, ul. 23 Lutego 41/43, 61-744 Poznań
Wydarzenie zamknięte
Archiwa Państwowe w Kaliszu, Lesznie i Poznaniu oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu uhonorują uczestniczki i uczestników trzeciej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” na szczeblu wojewódzkim. Finalistami konkursu w Wielkopolsce zostali:
Stanisław Michalski – Zespół Szkół Zaradni Odważni Oryginalni im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowyi – nauczycielka: Lucyna Klauza
Maciej Kuczyński – Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie – nauczycielka: Anna Milewska-Inglot
Zofia Herczak – Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim – nauczycielka: Agnieszka Zaradna-Frąszczak
Finalistom i ich nauczycielom oraz rodzinie gratulujemy. Wszystkim uczestnikom zaś dziękujemy za udział w Konkursie, a opiekunom za wsparcie.
Data: 18 czerwca: 9.30-19.00, 19 czerwca: 9.30–16.00
Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie
Zapisy: Wstęp na Kongres bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji, aktywnej od 3 czerwca 2024 r. na stronie tobilet.pl
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu jest organizatorem Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej, który w dniach 18–19 czerwca 2024 r. odbywać się będzie w Poznaniu pod hasłem: „Historia mówi przez pokolenia”. Uczestnicy będą mogli m.in. wziąć udział w debatach, odwiedzić strefę multimedialną, edukacyjną. Podczas wydarzenia Oddziałowe Archiwum zaprezentuje losy wielkopolskich bohaterów, zapisane na starych fotografiach, w listach, pamiętnikach, które trafiły do Instytutu w ramach programu Archiwum Pełne Pamięci. Na stanowisku komputerowym można będzie dokładnie obejrzeć trójwymiarowe obrazy interesujących artefaktów.
Data: 20 czerwca 2024 roku, godz. 16.00
Miejsce: Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, ul. Księdza Ignacego Posadzego 2, 61-108 Poznań
Wstęp wolny (prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: tel. 61 810 15 19 lub email: rezerwacje@aap.poznan.pl)
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Uchwałą z dnia 28 lipca 2023 roku, ogłosił rok 2024 – Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. 12 maja 2024 roku minęła natomiast 25. rocznica śmierci śp. Arcybiskupa Jerzego Stroby. Wspomniane wydarzenia stały się okazją, aby w Międzynarodowym Tygodniu Archiwów przypomnieć postaci obu Metropolitów tak bardzo zasłużonych dla historii Archidiecezji Poznańskiej, a także dla Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego.
Zapraszamy na dwie prelekcje, przygotowane w oparciu o wybrane dokumenty z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu:
- Abp Antoni Baraniak – nieznane fotografie z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, ks. dr Rafał Rybacki, Kustosz Archiwum
- Wybrane archiwalia z Kancelarii Arcybiskupów Poznańskich, ks. dr Łukasz Kędzierski, Notariusz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, Archiwum Kurii
Data: 21 czerwca, rozpoczęcie godzina 17.00
Miejsce: Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego Mostowa 27A, 61-854 Poznań
Wstęp wolny
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną zbiory dwóch kolekcji archiwalnych Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
17:00-18:00 – W ramach Archiwum II Wojny Światowej przedstawione zostaną dokumenty dotyczące okupacji niemieckiej w Poznaniu, takie jak m.in. listy wysiedlonych z obozu przesiedleńczego na Głównej oraz fotografie z tego obozu, a także zdjęcia katyńskie z 1943 r. i inne oryginalne niemieckie dokumenty, ukazujące różne aspekty okupacji w Gauhauptstadt Posen.
18:00-19:00 – W ramach Archiwum Ziem Zachodnich i Północnych zaprezentowane zostaną wybrane pamiętniki osadników na “Ziemiach Odzyskanych”, które zostały zgromadzone podczas konkursów z lat 1956, 1966 oraz 1970, a także najciekawsze zdjęcia z terenów przyłączonych do Polski w roku 1945.