Archiwum Państwowe w Poznaniu zaprasza na nową wystawę „Niech żyje wolność nasza, niech żyje niepodległość Narodu!” przygotowaną z okazji 175. rocznicy Wiosny Ludów.
1848 rok to w historii Europy przełom polityczny i narodziny ruchu wolnościowego. Wiosna Ludów przyniosła porządek konstytucyjny, parlamentarny oraz podstawowe prawa obywatelskie. Na ziemiach polskich, będących wówczas pod zaborami, idee demokratyczne znalazły zrozumienie i akceptację w dwóch dzielnicach, w Galicji i w Wielkopolsce.
Dla Polaków był to czas, kiedy kwestia niepodległości stała się elementem europejskiej idei wolnościowej. Wymiernym efektem tej sytuacji było uznanie potrzeby prowadzenia polskiej aktywności narodowej legalnymi metodami walki politycznej i pracy organicznej.
Na wystawie prezentujemy odezwy Komitetu Narodowego dla Polaków nawołujące do zadbania o swoją tożsamość, bez niepotrzebnego rozlewu krwi. Nie wykluczano walk, ale w pierwszej kolejności chciano spróbować rozmów i negocjacji. Członkowie Komitetu zapewniali, że na zawsze znoszą różnice stanów: „Nie ma już szlachty, nie ma chłopa, ale wolni obywatele, pomiędzy sobą bracia i równi, bośmy wszyscy dziećmi jednej matki Polski, którą z nieszczęścia wydźwignąć pierwszą teraz naszą i najświętszą powinnością.”
Ukazujemy obwieszczenia władz pruskich do mieszkańców Wielkiego Księstwa Poznańskiego, do Polaków i Niemców, nawołujące do porządku, spokojności i prawa. Zwierzchność przekonywała, że bez porządku nie ma wolności.
Eksponujemy również wykazy i spisy nazwisk ludzi biorących udział w Wiośnie Ludów oraz tych, którzy zostali zmuszeni do emigracji, dla zachowania ich w pamięci.
Zapraszamy do Archiwum! Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Pracowni Naukowej. Wstęp wolny.