Proces recenzowania tekstów stosowany w czasopiśmie „Przegląd Archiwalno-Historyczny” jest zgodny z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zawartymi w dokumencie: „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce” z 2011 roku.
Procedura recenzowania:
- Teksty złożone do publikacji podlegają ocenie merytorycznej, tj. recenzji, która zawsze ma postać pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem recenzenta dotyczącym warunków dopuszczenia artykułu do publikacji lub jego odrzucenia.
- Do oceny każdego tekstu powołuje się dwóch recenzentów zewnętrznych (spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji).
- Autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. „double-blind review proces”), aby nie dopuścić do sytuacji mogących w jakikolwiek sposób niekorzystnie wpłynąć na ich obiektywność.
- Warunkiem dopuszczenia tekstu do druku na łamach czasopisma jest uzyskanie dwóch pozytywnych recenzji artykułu.
- W przypadku rozbieżnych recenzji, decyzję o publikacji tekstu podejmuje komitet redakcyjny po zasięgnięciu opinii wybranego członka rady naukowej.
- Oceniając teksty przeznaczone do publikacji, recenzenci kierują się kryteriami kwalifikowania/odrzucenia artykułu składającymi się na formularz recenzji (do pobrania poniżej).
- Autorzy są informowani o wynikach procedury recenzowania.
- Lista recenzentów jest publikowana na stronie internetowej czasopisma.