Wystawa plenerowa „Niezwykli od pokoleń. Rodzina Czekalskich w służbie Ojczyźnie”

th_ArchCZ_plakatW najbliższy piątek, 2 października 2020 r. otwarta zostanie wystawa plenerowa: „Niezwykli od pokoleń. Rodzina Czekalskich w służbie Ojczyźnie”. Ekspozycję przygotowało Archiwum Państwowe w Poznaniu w ramach ogólnopolskiego projektu archiwów państwowych Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 2 października 2020 r. o godz. 16:00 przed budynkiem Archiwum Państwowego w Poznaniu, przy ulicy 23 Lutego 41/43. Ekspozycję oglądać będzie można do 30 listopada 2020 r.

Wystawa ukazuje historię i działalność edukacyjną, zawodową i patriotyczną Rodziny Czekalskich na podstawie zachowanego Archiwum Rodzinnego, które zostało przekazane przez Pana prof. dr hab. n. med. Stanisława Czekalskiego do zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu. Ekspozycja obejmuje 12 plansz, ukazujących darczyńcę  Profesora Stanisława Czekalskiego wraz z Jego dziadkami, Apolinarym Antonim Józefem Czekalskim i Nimfą Józefą z Zawadzkich Czekalską oraz rodzicami Józefem Stanisławem Czekalskim i Anną z Gadomskich Czekalską.

Na wystawie będzie można zobaczyć unikalne dokumenty ukazujące wykształcenie członków Rodziny oraz o ich niezwykłą pracę zawodową. Pojawią się również zachowane materiały potwierdzające ich twórczość i pasje. Ale przede wszystkim są zamieszczone dowody świadczące o ich działalności niepodległościowej. Dokumenty i listy mówiące o zsyłce w głąb Rosji Apolinarego Józefa i Nimfy Józefy Czekalskich wraz z dziećmi oraz o udziale w wojnie polsko-bolszewickiej Józefa Stanisława Czekalskiego. Mimo trudnych dziejów Rodziny, wszystkie wydarzenia uzupełniają zachowane fotografie z tamtych lat.

Wystawie plenerowej towarzyszyć będzie ekspozycja wirtualna na stronie http://poznan.ap.gov.pl. Oprócz plansz będzie można również obejrzeć i posłuchać wspomnień Profesora Stanisława Czekalskiego.

Niniejsza wystawa jest też – zapewne nie współmierną do zasług – formą podziękowania dla Darczyńcy i Jego Rodziny. Mamy także nadzieję, że będzie również przykładem, a zarazem zachętą dla wszystkich zainteresowanych tworzeniem i prowadzeniem archiwów rodzinnych.