Promocja albumu “Zbiór tłoków i stempli pieczętnych” i wystawa “600 lat historii odciśniętej w 730 typariuszach”
Nakładem Archiwum Państwowego w Poznaniu ukazała się publikacja pt. „Zbiór tłoków i stempli pieczętnych w zasobie Archiwum Państwowego w Poznaniu”, opracowana przez zespół pod redakcją dr Piotra Pokory przy współpracy dr hab. Marcina Hlebionka.
Wartość ww. zbioru, liczącego 730 tłoków i stempli pieczętnych, jako źródła informacji jest nieoceniona i to zarówno dla historii państwa i narodu, jak i dziejów regionalnych, nie wspominając o badaniach heraldycznych i sfragistycznych. Ze względu na wysoką swoją wartość, zbiór ten powinien być jak najszerzej upowszechniony nie tylko w środowisku naukowym, ale również pośród regionalistów i miłośników historii. W tym celu właśnie zostało przygotowane albumowe wydanie inwentarza (katalogu) zbioru, który stanowi nowoczesną pomoc informacyjną i przyczynia się do wzbogacenia dorobku metodycznego polskiej archiwistyki. Każda z pieczęci została szczegółowo opisana wg najnowszych europejskich wzorów. Dodatkową zaletą publikacji, godną szczególnego podkreślenia, jest bogata szata graficzna, w tym przede wszystkim fotografie ukazujące w różnych ujęciach typariusze wchodzące w skład zbioru.
Album ukazał się dzięki dofinansowaniu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Promocja wydawnictwa, na którą zapraszamy wspólnie z Polskim Towarzystwem Heraldycznym Oddział w Poznaniu, odbędzie się 11 lutego 2016 r. (czwartek), początek o godz. 16.00, w Auli Prof. Jerzego Topolskiego w nowym gmachu Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Umultowskiej 89D.
(fotografie W.Olejniczak, Fundacja TRES)
Publikacji towarzyszy wystawa planszowa pt. „600 lat historii odciśniętej w 730 typariuszach”. Ekspozycję będzie można zwiedzać w holu Archiwum Państwowego w Poznaniu od 1 lutego 2016 r., natomiast już od dziś z jej wersją elektroniczną można zapoznać się na naszej stronie internetowej wybierając w menu zakładkę EDUKACJA -> Wystawy wirtualne.