Aktualności

”Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych obiektów Archiwów Państwowych w Polsce – etap 2”

ciąg znaków feniks
27 budynków należących do 20 Archiwów Państwowych w całej Polsce przejdzie kompleksową termomodernizację. Wartość inwestycji to ok. 347 milionów złotych pochodzących z Funduszu Spójności Unii Europejskiej i środków własnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drugi etap inwestycji polega na przeprowadzeniu głębokiej modernizacji energetycznej budynków Archiwów Państwowych. Dzięki jego realizacji obiekty staną się bardziej przyjazne dla środowiska oraz zapewnią warunki dla bezpiecznego przechowywania i udostępniania archiwaliów.

Koszt całkowity: 346 894 268,38 PLN

Dofinansowanie projektu z UE: 278 761 750,00 PLN

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Więcej informacji znajduje się w zakładce Termomodernizacja

Wykorzystanie zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu przechowywanego poza Poznaniem

Szanowni Państwo,

Z radością informujemy, że prace konserwatorskie spowodowane awarią w magazynie przy ul. Sierocej dobiegły końca i ponownie można korzystać z materiałów uprzednio wyłączonych z udostępniania.

Ograniczenia w dostępie do powierzchni magazynowej w naszym budynku wymusiły jednak translokację większości z tych zespołów aktowych do magazynów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy i Zielonej Górze. W związku z tym organizowane będą cykliczne realizacje zamówień. Rewersy złożone do końca każdego miesiąca realizowane będą w ciągu pierwszych pięciu dni roboczych miesiąca kolejnego. Po tym czasie będzie można korzystać z akt w tutejszej czytelni.

Wyrażamy głęboką nadzieję, że pomimo ograniczeń powyższego trybu wznowienie prac badawczych przyniesie Państwu dużo satysfakcji, a rezultaty zrekompensują, choć częściowo, miesiące oczekiwania.

Załączamy plik z wykazem zespołów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy (W AP Zielona Góra znajduje się wyłącznie zespół [893] Konsystorz Ewangelicki w Poznaniu).”

 

Więcej “Wykorzystanie zasobu Archiwum Państwowego w Poznaniu przechowywanego poza Poznaniem”

XV Wielkopolskie Forum Konserwatorów Papieru i Skóry

Archiwum Państwowe w Poznaniu z radością zaprasza na 

XV Wielkopolskie Forum Konserwatorów Papieru i Skóry
„Konserwacja archiwaliów z katedry gnieźnieńskiej”

które obędzie się 21 maja 2025 r.

w sali konferencyjnej im. prof. Kazimierza Kaczmarczyka

w Archiwum Państwowym w Poznaniu, przy ul. 23 Lutego 41/43

Wstęp wolny. Program dostępy po kliknięciu w poniższy link:

Program

 

plakat2

Komunikat dotyczący wystawy „Bezsenne głowy, co dźwigają korony”

Szanowni Państwo,

ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne i silny wiatr, dla bezpieczeństwa odwiedzających oraz samej ekspozycji, wystawa w Parku Kościuszki w Gnieźnie została tymczasowo zdemontowana.

Przerwa w prezentacji ma charakter techniczny — kiedy tylko pogoda pozwoli „Bezsenne głowy” wrócą do Parku Kościuszki i znów będzie można je oglądać w pełnej formie.

Dziękujemy za wyrozumiałość i do zobaczenia wkrótce!

 

PRZERWA TECHNICZNA

Fotorelacja z otwarcia wystawy „Bezsenne głowy, co dźwigają korony”

25 kwietnia 2025 r. w ramach obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski, w Hali im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie odbyło się Uroczyste Połączone Posiedzenie Izb Parlamentu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterzy. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach Archiwów Państwowych”, którą mogli zwiedzić szacowni goście wydarzenia.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr Pawła Pietrzyka.

Archiwum Państwowe w Poznaniu reprezentowali: Dyrektor Henryk Krystek, Kierownik Oddziału gnieźnieńskiego Grzegorz Konieczka i kuratorka wystawy, Kierowniczka Oddziału popularyzacji dr Julia Wesołowska. Po zakończonych uroczystościach Naczelny Dyrektor odwiedził również gnieźnieński Oddział Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Od 1 maja br. wystawa będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich chętnych w Parku Kościuszki w Gnieźnie, a w kolejnych miesiącach przemierzy Polskę.

Wystawa jest także dostępna online na naszej stronie internetowej.

Wystawa „Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterzy. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach Archiwów Państwowych”

Gniezno plakat wystawy25 kwietnia 2025 r. w ramach obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski, w Hali im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie odbędzie się Uroczyste Połączone Posiedzenie Izb Parlamentu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterzy. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach Archiwów Państwowych”, która będzie historyczną podróżą przez epoki. Po oficjalnym otwarciu, od 1 maja br. wystawa będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich chętnych w Parku Kościuszki w Gnieźnie, a w kolejnych miesiącach przemierzy Polskę.

Gniezno, pierwsza stolica Polski, już 25 kwietnia 2025 roku stanie się świadkiem wyjątkowego spotkania przeszłości z teraźniejszością. W roku tysiąclecia koronacji pierwszych polskich królów Archiwa Państwowe przygotowały niezwykłą ekspozycję  ukazującą bogactwo i rozmach państwowych zasobów dokumentacyjnych.

 

Więcej “Wystawa „Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterzy. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach Archiwów Państwowych””