“Bez korzeni nie zakwitniesz” – wręczenie nagród na szczeblu wojewódzkim

17 czerwca w ramach wydarzeń Międzynarodowego Tygodnia Archiwów w siedzibie Archiwum Państwowego w Poznaniu odbyła się gala wręczenia nagród trzeciej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” na szczeblu wojewódzkim.

Finalistami konkursu w Wielkopolsce zostali:

Stanisław Michalski – Zespół Szkół Zaradni Odważni Oryginalni im. Powstańców Wielkopolskich w Wilkowyi – nauczycielka: Lucyna Klauza

Stanisław został także uhonorowany wyróżnieniem na szczeblu ogólnopolskim.

Maciej Kuczyński – Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie – nauczycielka: Anna Milewska-Inglot

Maciej został także uhonorowany nagrodą specjalną na szczeblu ogólnopolskim – za prezentację stanowiącą swoisty przewodnik genealogiczny, wykorzystanie metod tradycyjnych  i nowoczesnych technologii w badaniach oraz za próbę zrozumienia historii i jej wpływu na losy rodziny.

Zofia Herczak – Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim – nauczycielka: Agnieszka Zaradna-Frąszczak

Zofia została także uhonorowana wyróżnieniem na szczeblu ogólnopolskim.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią społeczności lokalnej, państwa i narodu, a także uwrażliwienie  jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych. W Wielkopolsce organizatorami konkursu jest Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Archiwum Państwowe w Poznaniu (archiwum wiodące), Archiwum Państwowe w Kaliszu i Archiwum Państwowe w Lesznie.