Rękopis „Chłopów”, akt detronizacji cara Mikołaja I, „złota bulla” języka polskiego sprzed 800 lat, dzieła Henryka Warsa, spuścizna Jerzego Kukuczki oraz 12 innych bezcennych dokumentów historycznych trafił w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jej 5. jubileuszowej edycji! Zobacz wyróżnione skarby narodowego dziedzictwa na wystawie przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury w Warszawie już od 25 czerwca
Na Listę wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach.
Oficjalne wręczenie certyfikatów wpisu na Listę odbędzie się 26 czerwca br. w Belwederze. Natomiast już od 25 czerwca br. zapraszamy na wyjątkową wystawę prezentującą te bezcenne źródła historyczne.
Ekspozycja w wielkogabarytowej przestrzennej formie mebla miejskiego będzie dostępna dla mieszkańców Warszawy i turystów całodobowo, również w świetlnej aranżacji nocnej. Wystawę będzie można oglądać w stolicy do 15 lipca 2024 r., następnie wyruszy w objazd po kraju.
10 lat Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata
Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony i dostępności dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W ramach Programu tworzone są 3 listy dziejowych pomników piśmiennictwa: lista międzynarodowa, listy regionalne i listy krajowe.
Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata powstała dokładnie 10 lat temu, w 2014 roku, w wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata. W jego skład wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a przewodniczy mu Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
W kolejnych czterech edycjach Programu, zrealizowanych w latach 2014, 2016, 2018 i 2021 na listę krajową wpisanych zostało ogółem 58 unikalnych świadectw najważniejszych wydarzeń i osiągnieć w polskiej historii z kilkudziesięciu różnych instytucji.
Jubileuszowa 5. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata objęła 17 nowych wpisów z 17 instytucji pamięci z całej Polski. Trafiły na nią dokumenty średniowieczne, zbiory fotografii, dzieła literackie i muzyczne.
Zobacz nagrodzone obiekty na stronie Pamięć Polski: https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/
Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Organizatorzy: Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata, Archiwa Państwowe
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
Patronat medialny: Polska Agencja Prasowa
Wystawa: „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”
Data: 25 czerwca – 15 lipca 2021 r.
Miejsce: Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15 (przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury)