Pożegnanie dr. Marka Szczepaniaka

29 lipca br. odbyło się uroczyste pożegnanie dotychczasowego kierownika gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu, dr. Marka Szczepaniaka, który po niemal 43 latach pracy przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Dr Marek Szczepaniak rozpoczął pracę w Archiwum Państwowym w Poznaniu w 1981 r. Od 1984 r. pracował w gnieźnieńskiej Ekspozyturze Archiwum Państwowego w Poznaniu będąc równocześnie nauczycielem historii w gnieźnieńskich szkołach. Od 2001 r. kierował Archiwum Państwowym w Poznaniu Oddział w Gnieźnie.

W kolejnych latach rozwijał dotychczasowe kierunki zainteresowań i aktywności zawodowej. Współpracując z Towarzystwem Miłośników Miasta Gniezna brał udział w pracach nad przygotowaniem „Encyklopedii Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej”. Popularyzował wiedzę na temat przeszłości Gniezna i regionu gnieźnieńskiego. Od lat aktywnie współuczestniczy w lokalnych przedsięwzięciach edukacyjnych lub naukowych.

Jest autorem i współautorem książek, opracowań naukowych i popularnonaukowych z historii regionu oraz popularyzujących zasób i działalność Archiwum Państwowego w Poznaniu i jego Oddziału w Gnieźnie. Za wydaną wspólnie z Bogumiłem Bieleckim i Wojciechem Śmieleckim w 2015 r. książkę „Podpalenie katedry gnieźnieńskiej w 1945 r.” otrzymał od Prezydenta Miasta Gniezna Medal 1000-lecia Zjazdu Gnieźnieńskiego „za szerzenie wartości patriotycznych w Pierwszej Stolicy Polski”.

Razem ze swoją długoletnią współpracowniczką, panią Grażyną Tyrchan jest współautorem szeregu scenariuszy lekcji archiwalnych i projektów edukacyjnych. Za swoją pracę i aktywność w 2014 r. został uhonorowany tytułem przez redakcję gnieźnieńskiego serwisu „informacjelokalne.pl” tytułem „Człowieka roku 2013”. Za dotychczasową pracę w archiwum otrzymał w 2006 r. Brązowy Krzyż Zasługi, natomiast w 2017 r. Złoty Krzyż Zasługi.

Dr Marek Szczepaniak zapewniał, że pozostanie nadal aktywnym członkiem życia archiwalnego i kulturalnego w regionie gnieźnieńskim.

Panu Markowi życzyliśmy długiej i radosnej emerytury, zasłużonego odpoczynku, ale i nowych, ekscytujących wyzwań.

Udostępnij: