Wystawa “Stulecie kobiet” uświetni II PADEREWSKI FESTIWAL

plakat_harmonogramPo czterech latach powraca Paderewski Festiwal – wielkie święto wokół postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Kilkanaście wydarzeń zaplanowano od 9 do 13 listopada i tym razem odbędą się na terenie całego powiatu poznańskiego, a także za granicą, w Szwajcarii i Niemczech.

Celem festiwalu jest pielęgnowanie pamięci o jednym z największych działaczy niepodległościowych, światowej sławy pianiście, kompozytorze, polskim dyplomacie i polityku – Ignacym Janie Paderewskim, który rozpalił serca poznaniaków do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego. W ramach wydarzenia zaplanowane zostały koncerty i wykłady przybliżające biografię Paderewskiego oraz przede wszystkim jego twórczość.

Plakat - kobiety XIXw

Archiwum Państwowe w Poznaniu włączyło się w organizację Festiwalu poprzez udostępnienie w przestrzeni Pałacu Działyńskich wystawy pt. “Stulecie kobiet. Działalność Wielkopolanek w XIX w.”, przygotowanej we współpracy z portalem historycznym Hrabia Tytus w ramach obchodów Roku Jadwigi Zamoyskiej.

Wystawa prezentuje nie tylko znane postacie kobiece, ale także te, które mogły zostać pominięte w tradycyjnych opracowaniach historycznych. Celem wystawy jest podkreślenie ogromnego wkładu kobiet z Wielkopolski w różne dziedziny życia społecznego i kulturalnego w ciągu dziewiętnastego wieku. Jest to doskonała okazja, aby zgłębić historię kobiet z regionu Wielkopolski.

Projekt Paderewski Festiwal zakłada prezentacje artystyczne w instytucjach kultury na terenie powiatu poznańskiego m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach, w Zamku Kórnickim, w Pałacu Jankowice, a także w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i w miejscach w Poznaniu związanych z pamięcią o Paderewskim, takich jak Sala Biała Urzędu Miasta Poznania, Pałac Działyńskich, a w szczególności Hotel Bazar przy ul. Paderewskiego. II Paderewski Festiwal odbywa się pod patronatem Starosty Poznańskiego, Jana Grabkowskiego.

W ramach festiwalu w sobotę, 11 listopada o 12:30 zaplanowano koncert Polskie tria fortepianowe, w wykonaniu Apeiron Trio w składzie Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) i Jan Czaja (wiolonczela). Wydarzenie odbędzie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu. W weekend 11 i 12 listopada zobaczyć można będzie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu polsko-amerykański musical o I.J. Paderewskim „Virtuoso”. W niedzielę o 11:00 (12 listopada) Teatr zaprasza też na Salon Poezji z Aleksandrem Machalicą, który przeczyta przemówienia I. J. Paderewskiego, a o oprawę muzyczną na fortepianie zadba Jakub Czerski. Wydarzenie odbędzie się także w formie Wieczornicy w Bibliotece Kórnickiej tego samego dnia o 20:00.

Festiwal zawita także do podpoznańskich gmin. W Święto Niepodległości o godz. 17:00 w auli Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy wręczone zostaną nagrody Rokietnickiej Wierzby, a wydarzenie uświetni Recital Antoniny Marii Waliszewskiej (fortepian),występ Michała Grudzińskiego, aktora Teatru Nowego w Poznaniu oraz uczniów szkoły. Z kolei o 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach zaplanowano Komornicki Nokturn – recital Marka Brachy (fortepian). Koncert odbędzie się w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę.

Podczas pięciu festiwalowych dni nie zabraknie także m.in. wykładu prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim, odsłonięcia nowej tablicy upamiętniającej tę postać przy ul. Paderewskiego, wystawy O Ignacym Janie Paderewskim w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, a także koncertów w Pałacu Jankowice i Dworze w Skrzynkach. W czasie trwania festiwalu muzyka I. J. Paderewskiego wybrzmi także podczas St. Gallen Recital w Szwajcarii i Wieczoru pieśni polskiej w Bazylice św. Jana w Berlinie.

Organizatorem wydarzenia pod patronatem Starosty Poznańskiego jest Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide, a jednym z partnerów jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie www.teatr-muzyczny.pl//II-PADEREWSKI.