Aktualności

Otwarcie Pracowni Naukowej w AP Poznań

Szanowni Państwo Użytkownicy,

Z dużą satysfakcją informujemy, że w związku z przedterminowym zakończeniem prac remontowych w zachodnim skrzydle budynku, pracownia naukowa zostanie otwarta dnia 25 września 2023 roku.

Informujemy również, że z dniem 25 września  w pracowniach naukowych w siedzibie głównej AP Poznań oraz w oddziałach w Gnieźnie, Koninie i Pile zostaje zniesiony obowiązek rezerwacji miejsc w czytelni.

Od 4 września 2023 r. czytelnie są otwarte w dni robocze od poniedziałku do piątku w Gnieźnie, Koninie i Pile w godz. 8.30 – 14.30, natomiast w Poznaniu w poniedziałki i czwartki od 8.00 do 18.30, a we wtorki, środy i piątki od 8:00 do 14:00.

Wyłączenie z udostępniania części materiałów archiwalnych

Szanowni Państwo,

W związku z koniecznością wykonania niezbędnych prac remontowo – konserwacyjnych w magazynie przy ul. Sierocej, mających na celu likwidację skutków rozszczelnienia instalacji kanalizacyjnej, od 14 stycznia 2022 roku do odwołania wyłączone z udostępniania zostały materiały archiwalne z zespołów wyspecyfikowanych w załączonym wykazie.

Wykaz

Za powyższe utrudnienia bardzo przepraszamy. Wyrażamy nadzieję, iż w kontekście dotychczasowej i przyszłej otwartości naszego Archiwum okażecie nam Państwo oczekiwane zrozumienie.

“Wokół pisma. Rozwój pisma łacińskiego w dokumentach z zasobu AP w Poznaniu (i nie tylko)” – wystawa

W związku z dużym zainteresowaniem i uznaniem badaczy i użytkowników AP w Poznaniu tegoroczny kalendarz przez nas przygotowany doczekał się rozszerzenia w postaci wystawy “Wokół pisma. Rozwój pisma łacińskiego w dokumentach z zasobu AP w Poznaniu (i nie tylko)”.
 
Wystawa przedstawia drogę, jaką przeszło pismo łacińskie od najstarszych zachowanych zabytków piśmiennictwa do krojów używanych współcześnie. Nie zabrakło na niej “Zbyluta”, czyli naszego najstarszego dokumentu, ale znajdziecie tam Państwo także zupełnie unikatowe, rzadko udostępniane dokumenty. Całość opatrzono merytorycznym komentarzem, który pozwala doskonale zorientować się w omawianym temacie.
 
Zapraszamy do gmachu AP w Poznaniu w godzinach funkcjonowania Pracowni Naukowej. Ze względu na liczne prośby o wydłużenie czasu ekspozycji wystaw, będzie gościć w naszych murach na dłużej. Zachęcamy do kontaktu grupy zainteresowane warsztatami związanymi z tematyką wystawy. Zgłoszenia przyjmujemy na adres wydarzenie@poznan.ap.gov.pl

20 lat Polski w UE – Archiwum Zjednoczonej Europy

03_podstawowy_ciemne tło_apla20 lat temu, 1 maja 2004 roku, dokładnie o północy, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej!

Posiadasz dokumenty i zdjęcia związane z okresem integracji naszego kraju z UE? Chcesz podzielić się swoimi wspomnieniami z tego ważnego momentu w dziejach Polski? Włącz się w akcję Archiwum Zjednoczonej Europy – #ArchiwumPLUE!

W Archiwach Państwowych przechowujemy różne świadectwa dołączenia Polski do Zjednoczonej Europy. Przede wszystkim są to dokumenty urzędowe, ulotki i plakaty zachęcające do udziału w referendum akcesyjnym, plakaty wyborcze do Parlamentu Europejskiego, artykuły, wycinki prasowe i dokumenty związane z konferencjami, debatami, dyskusjami na temat obecności Polski w UE.
Uzupełnij nasze zbiory swoimi materiałami i stwórz razem z nami Archiwum Zjednoczonej Europy!

Przekaż nam swoje relacje i materiały, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń. Zostań świadkiem historii i podziel się wspomnieniami oraz pamiątkami. Sięgnij po: zdjęcia, albumy, listy, pocztówki, rysunki, plakaty, zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, wycinki prasowe, gazetki okolicznościowe, memy, nagrania audio, wideo i inne.

Uczestnikiem akcji może zostać każdy – osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne. Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach, gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.
Jak przekazać swój materiał?

Odwiedź nas! W akcji biorą udział 32 Archiwa Państwowe i ich oddziały w całej Polsce. Materiały można przekazywać także drogą elektroniczną. Skontaktuj się w tej sprawie z Archiwum Państwowym znajdującym się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

W trakcie wizyty zostaniesz poproszony przez pracownika Archiwum Państwowego o podpisanie umowy darowizny. W umowie potwierdzasz przekazanie materiałów oraz swoje prawo do dysponowania nimi.

Jeśli chciałbyś zachować dla siebie kopie przekazywanej dokumentacji, poinformuj o tym pracownika archiwum. Archiwum przygotuje dla Ciebie kopie przejmowanych materiałów w formie cyfrowej.

Zapraszamy do udziału w akcji!

 

Promocja X tomu “Przeglądu Archiwalno-Historycznego”

PAH X Plakat

Archiwum Państwowe w Poznaniu i Zakład Archiwistyki Wydziału Historii UAM
zapraszają na  promocję najnowszego, X tomu czasopisma
“Przegląd Archiwalno-Historyczny”
która odbędzie się
8 maja 2024 r. o 13.00
w sali dziekańskiej Wydziału Historii UAM (nr 1.63).

Promocję uświetni wystąpienie mgr Agaty Łysakowskiej-Trzoss
pt. “Nędzniczki poznańskie. Kobiety jako beneficjentki Towarzystwa Dobroczynności Dam Polskich w mieście Poznaniu w latach 1845-1853”.