Archiwa rodzinne – punkty konsultacyjne

 arodzinne2

Szanowni Państwo,

jeśli chcieliby Państwo uzyskać poradę jak tworzyć i dbać o archiwum rodzinne lub też zastanawiają się Państwo nad przekazaniem dokumentów dotyczących historii rodziny do archiwum państwowego, aby służyły historykom, a może znaleźli Państwo dokumenty, które posiadają wartość historyczną i zasługują na trwałe zachowanie, prosimy o kontakt z nami.

Punkty konsultacyjne - kontakt (rozwiń)

Archiwum Państwowe w Poznaniu – Pani Beata Karwalska (tel. 61 852-46-01 wew. 37; adres e-mail: bkarwalska@poznan.ap.gov.pl); – osoby zatrudnione lub pełniące dyżury popołudniowe w Pracowni Naukowej (tel. 61 852-46-01 wew. 39);

Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie – Pan Marek Szczepaniak – Kierownik Oddziału (tel. 61 426-18-17; adres e-mail: mszczepaniak@poznan.ap.gov.pl); – osoby zatrudnione lub pełniące dyżury w Pracowni Naukowej (tel. 61 426-18-17; adres e-mail: gniezno@poznan.ap.gov.pl);

Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Koninie – Pan Piotr Rybczyński – Kierownik Oddziału (tel. 63 242-92-77; adres e-mail: prybczynski@poznan.ap.gov.pl); – osoby zatrudnione lub pełniące dyżury w Pracowni Naukowej (tel. 63 246-71-32; adres e-mail: konin@poznan.ap.gov.pl);

Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Pile – Pan Maciej Kamiński – Kierownik Oddziału (tel. 67 349-16-08; adres e-mail: mkaminski@poznan.ap.gov.pl); – osoby zatrudnione lub pełniące dyżury w Pracowni Naukowej (tel. 67 349-16-09; adres e-mail: pila@poznan.ap.gov.pl).

Zadajecie sobie czasami pytania, co w czasie wielkich wydarzeń historycznych robiła wasza rodzina, jak żyła, czy brali w nich udział i jak wielka polityka wpłynęła na ich los? Archiwum rodzinne może pomóc udzielić na nie odpowiedzi. Z filmów dowiecie się jak dbać o rodzinne pamiątki, odkrywać je na nowo i stworzyć swoje własne, unikatowe domowe archiwum.

 

ARN_logo_wersja_podstawowa

Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej (rozwiń)
ARN_logo_wersja_podstawowa ARCHIWUM PANSTWOWE W POZNANIU-1        

Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii  poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i  podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii – Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

0001

 

– „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską mające krzewić kulturę ochrony pamiątek, budzić ducha genealogicznych poszukiwań oraz inspirować do dokumentowania historii rodzinnej i lokalnej – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Eksplorowanie świadectw naszej przeszłości i pielęgnowanie tradycji to wyjątkowa przygoda. Zachęcamy do udziału w projekcie każdego zainteresowanego losami własnej rodziny, komu nieobca jest potrzeba kultywowania pamięci o przodkach i dbałości o rodzinne pamiątki.

W 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii.

24 września 2019 r. w Warszawie podczas oficjalnej konferencji prasowej wyznaczającej ogólnopolski start projektu nastąpi prezentacja dedykowanej strony internetowej: https://archiwarodzinne.gov.pl/. Udostępniony zostanie tam m.in. poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek.

W ramach projektu, 30 września 2019 r., w Dniu Archiwistów, ustanowionym w tym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w godzinach popołudniowych w każdym archiwum państwowym zaplanowano również warsztaty, gdzie zaprezentowane zostaną przez archiwistów m.in. sposoby porządkowania i opisywania archiwów rodzinnych, techniki samodzielnej konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych, metody prowadzenia badań genealogicznych i odczytywania dawnego pisma.

Wybrane pamiątki z domowego archiwum wraz z opisem historii rodzin zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie narodowa kolekcja niepodległościowa, której  współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista.

Archiwum Państwowe w Poznaniu przygotowało program obchodów Dnia Archiwisty znajdujący się tutaj (kliknij).

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.


Kontakt dla mediów:

Henryk Krystek

Beata Karwalska

tel.: 61 852-46-01

e-mail: archiwum@poznan.ap.gov.pl

Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” (rozwiń)

bez-korzeni-2-cover-strony

Rusza konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” skierowany do uczniów klas VI szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Zgłoszenia można przesyłać do 4 maja br. (termin wydłużony).

Założenia konkursu

Głównym celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest poznanie historii i kultury rodzinnej poprzez odkrywanie pamiątek, dokumentów i starych fotografii. W swoich poszukiwaniach młodzi ludzie mogą korzystać z pomocy rodziców, poznając przy tym rodzinne historie i opowieści. Pomocą w przygotowaniu cyfrowego drzewa genealogicznego będą także zasoby Archiwów Państwowych, w których uczniowie znajdą informacje o dalszych członkach rodziny i będą mogli skorzystać z pomocy archiwistów.

Aplikacja konkursowa „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” dostępna tutaj

W aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” można tworzyć drzewo genealogiczne, dodawać zdjęcia i opisy członków rodziny oraz gromadzić informacje potrzebne do zgłoszenia w konkursie, a także odnawiać stare zdjęcia. Dostępne w aplikacji narzędzie do koloryzacji obrazu wykorzystuje sztuczną inteligencję opartą na modelu głębokiego uczenia (deep learning). Po wielu godzinach trenowania potrafi przywrócić kolor dowolnemu obrazowi.

Uczestnik powinien przygotować projekt konkursowy w aplikacji pod opieką rodzica i nauczyciela oraz w konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych.

Zgłoszenia konkursowe  

Zgłoszenia przesyła nauczyciel w aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” do 4 maja br. za pośrednictwem odpowiedniego formularza.

Listy finalistów zostaną ogłoszone przez komisje wojewódzkie na stronach kuratoriów i Archiwów Państwowych najpóźniej do 31 maja br. Do 30 czerwca br. kapituła konkursu ogłosi na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Archiwów Państwowych listę laureatów i osób wyróżnionych w konkursie.

 

Laureaci oraz uczniowie wyróżnieni w konkursie (na poziomie ogólnopolskim), a także nauczyciele będący ich opiekunami otrzymają nagrody rzeczowe.

Organizatorami konkursu są Minister Edukacji i Nauki i Archiwa Państwowe, we współpracy z  Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Szczegóły konkursu i regulamin można znaleźć na stronie Archiwa Rodzinne Niepodległej

Dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu w filmach zachęcających do pomocy uczestnikom konkursu:

 


Zapraszamy także na stronę Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych poświęconą archiwom rodzinnym
“Archiwa rodzinne”

W związku z projektem Archiwa Rodzinne Niepodległej uruchomiona została strona internetowa poświęcona Archiwom Rodzinnym:

https://archiwarodzinne.gov.pl/

Zachęcamy do odwiedzania ww. strony, a zwłaszcza do lektury Poradnika Archiwa Rodzinne Niepodległej:

https://archiwarodzinne.gov.pl/domowe-archiwum

aktualizacja treści: styczeń 2022 r.